Longboard

Longboard için çok mu yaşlıyım ? 1.Bölüm

Turk-Longboard-Oldskool

Longbooard için çok yaşlı olup olmadığınızı mı merak ediyorsunuz ?

Longboard sadece gençler arasında değil her yaştan insanlar arasında gittikçe büyüyen bir trend haline geliyor. “Yetişkinler” artan bir sayıda bu spora başlıyor, bir kaçını sokaklarda haftasonları longboard sürerken ya da longboardları üzerinden bir yerden bir yere giderken muhtemelen görmüşsünüzdür. Longboard yapanlar genellikle 30 yaş altı kişilerden oluşsa da, daha ileriki yaşlarda da longboard kullananları görebiliyoruz. Orta yaşta insanlar skateboard sevgilerini, daha ileriki yaşta kullanıcılar için daha ulaşılabilir olan longboard aracılığıyla yeniden hayata döndürüyolar.

30 – 40’lı yaşlarınızdaysanız ya da daha ileriki yaşlardaysanız ve longboardla yeni tanışıyorsanız, hangi yaşın daha geç olduğunu düşünebilirsiniz. Açıkça, longboard muhteşem bir spor, eğlence, egzersiz ve ulaşımdır. Ama bu yaşımda ve sağlığımla yapabilir miyim, saatte 10-15 km hızda asfalta ya da betona sert bir şekilde düşme fikri ile barışık mıyım diye düşünüyorsanız….

Bu soruları cevaplamadan önce, size şu soruları sormam gerekiyor : Sportif bir insan mısınız? Ne kadar atiksiniz? Eklemleriniz ne durumda? Gençliğinizde herhangi bir kayma sporu ile ilgilendiniz mi? Longboard ile hedeflediğiniz şey nedir? Nasıl bir çevrede yaşıyorsunuz? Ve insanların ne düşündüğünü umursuyor musunuz?

İster 30’unuzda ya da 70’inizde, veya bu yaşların arasında bir yerde olsanız da, longboarda başlamadan önce,
Makul bir fiziksel yapıda olmalısınız.
Herhangi ciddi bir kalça/diz/bilek/ayak/sırt-bel probleminiz olmaması gerekir.
Hedefiniz büyük tepele ya da rampalar olmamalı (En azından şimdilik).
Sabırlı olmalı ve öğrenmekten zevk almalısınız.
Farklı yaşlardan ve çevrelerden insanlar olmayı sevmelisiniz.

Eğer gençliğinizde kaykay, snowboard ya da sörf gibi bir sporla uğraşıp, 20 yıl ara verdikten sonra tekrar kaymaya başlamak istiyorsanız, tamamen yeni birisine göre ileriki yaşlarda longboard sizin için daha kolay olacaktır.
Yaşlı bir Longboardçu olarak hedefleriniz neler?

Yaşlı derken ? Yaşın çok da bir önemi yok. “Yaşlı” gerçekten vücudunuzun neyi yapmanıza izin verdiğine atıftır aslında. İlk defa kayacak yaşlılar için çeşitli amaçlar vardır. Şimdi durup en yaygın olanlarına bakalım ve gerçekçi olalım:
Mahallede gezinmek, araba parklarında kaymak, parka ya da markete gitmek.. Gerçekten de, 60’larınızın sonunda olsanız da fit bir vücuda sahipseniz ileriki yaşlarda kolayca yapmayı öğreneceğiniz bir hedeftir.
Ulaşım olarak kullanmak, otobüs durağına gitmek, işe gidip gelmek… Diyelim ki, her gün 4-6 km eder. Üstte örneklendirdiğimizin bir tık üstüdür ama 30-40 ve 50’lerinde olan fit kişiler bunu yapabilirler. Sadece kötü yollara ve çatlaklara dikkat edin 🙂
Ufak eğilimlerde carving yaparak uzun mesafe : eğer 40’lı yaşlarınızın ortasında, yeterince fit biriyseniz ve daha önce herhangi bir kayma sporu yapmadıysanız uzun mesafe sürüşleri sizin için mükemmel olabilir. Ağırdan alın ve koruma ekipmanlarınızı unutmayın. Öncesinde bir kaç ay düz sürüşlere alışın.

Cross step / Longboarddance yapmak. Daha formda olmayı, sağlam denge becerileri ve eklem hareketliliğini gerektirir. Ortalama form seviyesi ile 50-60’larınızda zor olabilir.

Havuzlar: Geçmişte kaymışsanız (sörf/snowboard/kaykay), ciddi koruma ekipmanları ile yapabilirsiniz ama daha önce hiç kaymamış biri için oldukça zor olacaktır.

Freestyle : Eğer gençliğinizde yapmadıysanız, kas ve eklemlerinize güvenmiyorsanız yaşlı longboardçular için oldukça zordur. Tavsiyem, eklemlerinize ve kemikleriniz bir iyilik yapın ve nazik nose manuel hareketleriyle sınırlı kalın.

Downhill, eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız bunu es geçmenizi öneririm. 30-40’lı yaşlarınızı geçtiyseniz ve yeniyseniz, kalp sağlığınız için downhill çok da uygun bir longboard disiplini olmayacaktır.

Ne gibi yaralanmalar/sakatlıklar yaşanabilir ?

Eklem problemleri ve yaralanmalar örneğin carving ya da itişte yaşanan diz sakatlanmaları en yaygınlarıdır.
Sürekli olan yöne değiştirmek diz eklemlerinize çokça baskı yapabilir (aslında bu her yaşta geçerlidir). Diz eklemleriniz gergin olabilir ya da stabil olmayabilirler. Bu da ilk başta dizlerinizi bükmede zorluk yaşatabilir. Daha ciddi eklem problemleri bilek burkulmaları ve eklem kaymalarıdır.

Ayrıca bazı yaşlı longboard sporcuları aşil tendonlarında çok sert ya da uzun süre itmeden dolayı tendinit rahatsızlığıyla karşılaşabilirler.

Wipeout dediğimiz, boardunuz birşeye takıldıktan ya da ayak freni yaptıktan sonra durmalardan kaynaklı hızdan dolayı board üzerinden düşmeler yaşanabilir. Gergin eklemler, pozisyonunuzu korumada adaptasyon sağlamanızı zorlayabilir.

Düşük hızlarda olsa bile, düşerseniz, bilek burkulması ya da kemik çatlakları yaşayabilirsiniz. İşte bu noktada gerçekten bu iş için çok mu yaşlıyım diye düşünebilirsiniz. Ayrıca, yaşlandıkça eskisi kadar çabuk iyileşmezsiniz bu nedenle yaralanmalar size daha çok zorluk çıkarabilir.

Longboard’tan vaz mı geçmelisiniz ? Kesinlikle hayır! İşte yaralanmalarda işinize yarayacak bir kaç şey…

Yaşlı Longboard sporcuları için yaralanmaları önlemek

Bu noktada, yaşlı bir longboarçu olarak, yaralanmaların önüne geçmek için yapmanız gereken 3 temel şey var : hazırlık, sürüş teknikleri ve koruma.

Öncelikle, herkes ısınma ve esnemenin yaralanmaları önlemede her kadar önemli olduğunu biliyordur fakat çoğu insan bunu nasıl yapacağını bilmez, buna zamanı olmaz veya bunun için oldukça tembeldir ya da bir an önce longboardunu sürmek için sabırsızdır.
Isınma ve esneme için öncelikle omurganızdan başlayın. Sonrasında da bacak kaslarınızı esnetmeniz yararınıza olacaktır. Eğer ciddi omurga problemleri yaşıyorsanız kaymayı bırakın ve hemen doktora gidin!

Sonraki adım olarak karın kaslarınız geliyor. Karın kaslarınızı esnetmek ve güçlendirmek, denge açısından yarar sağlayacaktır.

Sonraki adımda ise, eklemlerinizi gözden geçirmek. Bunun için kaymaya başlamadan önce 5-10 dk çim ya da halı üzerinde boardunuzun üzerine çıkarak eklemlerinizi kontrol edebilirsiniz. İmkanınız var ise, bir denge tahtası almanızı öneririm. Kaymaya başlamadan önce denge tahtası üzerinde geçireceğiniz 5-10 dakika da oldukça yararlı olacaktır.

Eğer bileklerinizde ağrı vb şikayetler yaşarsanız bileğinizi saran korumalıklar kullanmanız iyi olacaktır. Daha şiddetli ya da dinmeyen ağrı/acı gibi şikayetlerde yine hemen hastanenin yolunu tutmakta fayda var.

Düşmeyi öğrenin! Nasıl düşüleceğini öğrenmek, omzunuz üzerinden yuvarlanmak kırık, çatlak ve çıkık gibi bir çok yaralanmanın önüne geçecektir.

Koruma ekipmanı kullanın! Sadece yaşlı longboardçular değil, her yaştan board sporu yapan kişilerin kullanması gereken özel ekipmanları edinin ve kullanın. Kask, dizlik, dirseklik ve eldiven gibi koruma ekipmanları yaralanma riskini oldukça düşürmekte.

Yazının devamı için, takipte kalın !

Yazar: Hilal Ateş @harbegidensarisaclikiz