Longboard

Longboard için çok mu yaşlıyım? 2.Bölüm

longboard-yaslilar-kadin

Yaşlı longboard sporcuları için püf noktalar

Tahmin ediyorum ki şuanda fiziksel olarak hazırsınız : omurganızı esnettiniz, karın kaslarınızı güçlendirdiniz – ve tabii diğerlerini de- , eklemlerinizi hazırladınız, herşey hazır ve şimdi sürmeye hazırsınız.

“Yaşlı” bir longboard sporcusu olarak, herhangi bir yaştan yeni bir sürücü olarak bazı ana becerileri edinmeniz – ya da yeniden edinmeniz- gerekecek.
Doğal duruşunuzu bulun – (sol (regular) ya da sağ (goofy) ayağın önde olması)

Öncelikle bir araba parkında, yürüme hızında yavaşça başlayın. İlk önce itmeyi ve ayak frenini öğrenin. Tek ayağınızla hafifçe sürün, bu ayak freni öğrenmenize de yardım edecektir (önce esnemeyi ve ısınmayı unutmayın).

Dizlerinizi kırmayı, vücut yönünüzü değiştirmeyi ve dönüşler için eğilmeyi öğrenin ( kalça ve belinizin hareketliliği çok önemlidir).
Başarılı dönüşlerle hızınızı kontrol edin (carving ile)

Tüm bu ana hareketler sürekli diz ve bilek bükmeyi, kalça – baş ve omuz rotasyonu gerektirir. Neden hazırlığın bu kadar önemli olduğunu anladınız mı ? Hazırlık olmadan, kaza ya da yaralanma kaçınılmaz olabilir.

Sürerken ya da dönerken, longboardunuz üzerinde dengede durmakta zorlanıyorsanız, land paddle stick denilen karada kullanım için özel yapılmış küreklerden faydalanabilirsiniz.

Önemli olan diğer bir teknik de itiştir. Bir çok yaşlı sürücü, en başlarda, sürekli itmekten diz, aşil tendonu ve topuklarında ağrı hissedebilir. İtiş örüntünüz, örneğin itiş gücü ve ayağınızın yere vuruş şekli önemli bir role sahiptir.

Eğer ağrı hissederseniz, ayağınızın itiş yoğunluğunu ve üzerinde durduğunuz ayağınız ile itiş yaptığınız ayağınız arasındaki mesafeyi değiştirmeyi deneyin. Daha doğal bir itiş örüntüsü bulmak dizinize daha iyi gelecek, tendinit oluşumunu engelleyecek ve ağrısız daha uzun zamanlar sürüş yapmanıza olanak sağlayacaktır.
Ayak değiştirerek sürmeyi öğrenmek de vücudunuzun her iki tarafı için daha dengeli bir egzersiz yapmanızı sağlarken, yaralanmaları engellemek için de iyi bir yoldur.
Yaşlı longboardçular için Longboard seçimi ve koruma ekipmanları

Ne tür bir longboarda ihtiyacınız var?

30’lu, 40’lı ya da daha ileriki yaşlarınızda longboarda merak saldıysanız, longboard seçiminiz, dengenizi sürdürecek, doğru kaslarını çalıştıracak ve eklemlerinizi hızlıca güçlendirecek ve aynı zamanda buralara en az baskıyı yapacak şekilde olmalıdır.

Düz zemin sürüşü, ulaşım ve yumuşak eğimlerde carving için uygun bir board istiyorsanız, amacınıza ulaşmaktan kimse sizi alıkoymayacaktır.

Size “amca” bir tarzı longboard önereceğimi düşünüp üzülmeden önce bekleyin. 40’larındaki bir çok sürücü 38 – 42” arası drop-through board seçmekteler. Bu boardlar yere daha yakındırlar bu neden daha istikrarlıdırlar ve itiş ya da ayak freni yaparken dize daha az baskı yaparlar.

Herhalde çok yüksek hızlarda downhill yapmayacaksınız, değil mi? Bu nedenle konfor için çok da sert olmayan şok emici bir boarda ihtiyacınız olacak – esneklik, ayrıca bir çok ileri yaşta sürücünün keyif aldığı pumping için yararlı olacaktır.

Truck ve tekerlek seçimi ?
Trucklar için, carving için yeterli manevra yapabilen ama sabitliğinizi bozmayacak ve itmeyi zorlaştırmayacak bir şeye ihtiyacınız olacak. İttikçe seyri bozmayacak ama, deli gibi eğilip bükülerek diz, bilek ve ayaklarınıza baskı yapmadan carving yapabileceğiniz trucklar isteyeceksiniz.

Freeride ya da slide yapmayı düşünmüyorsanız, büyük ve yumuşak tekerlekler yaşlı bir sürücü için iyi bir seçimdir. Bu tekerlekler, ufak taş, delik ve çatlaklar üzerinden daha hızlı ve düz bir şekilde geçer ve dizleriniz ve beliniz için daha rahattır.

Bazı sürücüler 85mm gibi gerçekten büyük tekerlekler kullanırlar. Bu tarz tekerlekler uzun mesafe sürüşleri için oldukça iyidir. Bu tekerleklerle ortalama 10 km hızlara kadar çıkabilirsiniz. Yine de, bu kadar büyük tekerlekler sokak cruisingi ve carvinge engel olmaktadır.
Öneriniz var mı ?

Hangi longboardu seçmelisiniz ? Elbette seçenekler sınırsız ama eminim ki, hem iyi gözüken ve uzun süre kullanabileceğiniz iyi kalitede bir board seçmek istersiniz. O halde Loaded markasının Dervish Sama modeline bakalım. Dervish Sama yukarıda saydığımız özelliklere sahip, kullanımı kolay, drop-through yapıda, esnek bambudan yapılma sağlam bir boarddur (42’ye 9”).

Loaded Dervish Sama Modeli

Eğer şehir kullanımı için daha atik ve az daha kısa bir board istiyorsanız – eklemlerinizin iyi durumda olduğunu varsayarsak – Dervish kadar popüler olan , taşıması kolay (39”) Tan Tien’i de tercih edebilirsiniz.


Loaded Tan Tien  Modeli

Son olarak, eğer hedefiniz longboard dancing yapmak ise, daha büyük bir tahtaya ihtiyacınız olacaktır. Loaded markasının 47” lik dans tahtası Tarab bu iş için biçilmiş kaftan !

Loaded Tarab Modeli

Koruma ekipmanı
Daha önceden de bahsettiğim gibi, kaç yaşında olursanız olun, ne kadar deneyimli bir longboardçu olursanız olun kask takmanızı öneririm.

Düşük hızlarda da olsa, kafanızı yere vurmanız her yaştan sürücü için bir risktir. Kumara gerek yok. Yaşlı bir longboardçu olarak, özellikle genç longboardçular arasında kask takmanız size endişelendirebilir. Gençler için “cool” gözükmemekten daha kötü birşey yoktur. Sadece kendinizi düşünün ve kaskınızı takın! Bu konuda ucuza kaçmayın, sağlam bir kask edinin.

Ayrıca, bilek korumalıkları da başlarken önerebileceğim korumalıklar arasında. Düşerseniz, refleks olarak elinizin üzerine düşeceksiniz ve bu da kırık, çıkık ve burkulmalara neden olabilir.

En başta kendinizi korunmasız hissederseniz, dizlerinizin fazlaca yorulmasından, bileklerinizin dayanıksız olmasından, ya da kalçalarınızın size yeterince hakeret kabiliyeti sağlamayacağından korkuyorsanız, ekstra dizlik ve dirseklik edinebilirsiniz. Hatta şu bisikletçilerin giydiği pedli şort ya da tayları pantolonlarınızın içine giyebilirsiniz.
Becerileri, güveni ve eklem/kas gücünü kazandıkça bu korumalıkların bazılarından kurtulabilirsiniz.
Son olarak, kaymaya uygun bir çift ayakkabı edinin. Bunun için skateshoplardan da yardım alabilirsiniz. Kaymaya uygun bir ayakkabı ile kaymak, dengenizi korumada, longboardunuz üzerinde durmanızda yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, longboard için çok mu yaşlısınız ? Muhtemelen değilsiniz.

Etrafınıza şöyle bir bakın, sahillerde, yollarda bisikletli, kaykay/longboardlu/patenli ya da scooterlı bir çok insan göreceksiniz.

Longboard sadece muhteşem bir spor olmakla kalmıyor, mükemmel bir egzersiz ve ayrıca yeni insanlarla tanışmak için süper bir yol.

Unutmayın ki, bedeniniz ya da aklınız yaşlanmadıkça yeterince yaşlı sayılmazsınız.

Keyifli sürüşler !

Yazar: Hilal Ateş @harbegidensarisaclikiz