Extreme Sporlar

Paten Nedir?

paten

Paten son zamanlarda kadınlar ve gençler arasında popüler bir spor haline geldi. Zindelik, güç ve dayanıklılık oluşturan bir outdoor spordur. Tekerlekli paten hem fitness hem de eğlence için gerçekten harika bir spor!

Güneşli bir günde veya soğuk bir kış gününde yapabileceğiniz iklimden bağımsız bir spordur. Her yaştan insanın keyif alabileceği çok yönlü bir spordur. Profesyonel olarak yapıp yarışlara katılabilirsiniz veya sadece hobi olarak yapabilirsiniz.

Tekerlekli patenin insan vücudu için çeşitli faydaları vardır. Yorucu fiziksel aktivitesi kardiyovasküler işlevi iyileştirir, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur, kalbi ve kemikleri güçlendirir. Ayrıca çeşitli hastalıklara sebep olabilecek olan stresi azaltır. Bu nedenle, Tekerlekli  paten, aerobik egzersiz yapmaya vakti olmayanlar için harika bir alternatiftir. Aerobik egzersizler kardiyovasküler sistemi iyileştirerek kalp hastalığı, felç ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Tekerlekli paten mükemmel duruş ve denge gerektirir. Hareket ayrıca eklemleri destekleyen kasları güçlendirir. Alt vücut kasları, çekirdek kasları ve hatta üst vücut kaslarını çalıştıran etkili bir antrenmandır. Formda kalmanın ve stresi azaltmanın eğlenceli bir yolu olarak paten sporuna başlayabilirsiniz.

Paten kayarken mutlaka bileklik, dizlik, dirseklik ve kask koruma grupları kullanılmalıdır. Uygun zeminler tercih edilmeli ve bisiklet yolundan giderken trafik kurallarına uymalısınız.

Birçok farklı paten türü vardır.

1-Urban Paten

2-Agresif Paten

3-Fitness Pateni

4-Hız Pateni

5-Quad Paten

6-Slalom Paten

7-Hokey Pateni

Yazar: Hilal Baran