Extreme Sporlar, Haberler, Röportajlar

Bmx Sporcusu Ertan Üçkumru Röportajı

turk longboard

Bmx Sporcusu Ertan Üçkumru’ya sizlerin merak ettiği soruları sorduk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Ertan:
1971 Almanya doğumluyum. Yaklaşık 4 yaşımdan beri İstanbul’da yaşamaktayım. 40 yıldır bisiklet sporcusuyum. Son 12 yıldır ülkemizin ilk Bmx ve Bmx parçası dağıtımcı firması olan Darkside Distribution’ı işletmekteyim.

Bmx’e nelerden etkilenerek başladın?
Ertan: Açıkçası 80’li yılların başında bugün ki gibi görüp te etkilenebilecek herhangi bir kaynak yoktu. Ne bilgisayar vardı ne de internet. Sene 1982 idi ve Almanya’dan kesin dönüş yapan bir arkadaşımın bisikletinde ilk defa bisiklete binmiş oldum. Ertesi sene bir çekilişten çıkan ‘’Pinokyo’’ marka bir bisiklet ile bisiklete sürekli binmeye başladım. Çok kısa sürede gelişme sağladım ve ‘’Wheelie’’ denilen ön tekerleği kaldırarak arka tekerlekte sürmede ustalaştım. 1 sene kadar sonra frenlerini kullanarak ve ayaklıkları üzerinde sekerek çeşitli hareketler yapan ‘’Bmx’’li gençleri gördüğümde basitçe bisiklet akrobasisi denilen ‘’Serbest stil Bmx’’ hayatım başlamış oldu.

ertan_uckumru_bmx_darkside

Bmx hakkında sorularınız için tıklayınız.

Favori stiliniz nedir? En sevdiğiniz markalar nelerdir?
Ertan: Favori bir stilim yok. Genel olarak ‘’Serbest stil’’ dediğimiz ve içinde ‘’Street , Park , Flatland , Dirtjump’’ gibi bir çok disiplini barındıran bir sürüş tarzım var. Bunlardan Street ve Park daha çok vakit ayırdığım disiplinler. Markalara gelince , Bmx dünyasında bir çok değerli marka var ve bunların bir çoğunun distribütörlüğünü yapıyoruz. Ancak Bmx sektörünün lokomotifi dediğim ‘’ Odyssey ‘’ favori markamdır. Gerçekten Bmx dünyası için ‘’Gyro’’yu icat etmiş ve bir çok patentli ürün kazandırmıştır. Bünyesinde barındırdığı ‘’Sunday’’ ve ‘’Gsport’’ markaları da favori markalarımdır ki kullandığım bmx bisikletimin parçaları bu üç markadan oluşmaktadır.

Türkiye’deki Bmx, Kaykay ve sokak sporları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ertan: Maalesef sokak sporları ülkemizde gereken ilgiyi görmüyor ve bir hevesin ötesine geçemiyor. Bu konuda Kaykay bir adım önde kuşkusuz. Evet bu heveslerini bir kaç yıllık bir dönemde yaşıyorlar sadece. Bu sporların gelişimi için gerekli oluşumlar da yeterli değil ancak artık herşeyin daha kolay ulaşılabileceği bir zamandayız.Özellikle son 10 yıldır ülkemizin heryerinde bu sporları özgürce yapabileceğimiz ‘’Skatepark’’lar da var. Açıkçası artık gençlerin yaptıkları bu sporlara öncelikle kendilerinin sahip çıkmaları gerekiyor.

ertan_uckumru

Sokak sporlarına yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir ?
Ertan: Öncelikle yaptıkları sporun bedensel , zihinsel ve sosyal yönden kendilerine olumlu bir çok şey kattığını anlamaları gerekiyor.  İsmi üzerinde bunu gerçek bir spor olarak görmeleri ve sporun da disiplin gerektirdiğini akıllarından çıkarmamalarını tavsiye ederim.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Ertan Üçkumru Sosyal Medya Hesabı
Ertan Üçkumru (@ertanuckumru)

Hazırlayanlar; Mikdat Anıl Balta, Enfal Altar Çalapverdi