Longboard Nasıl Kayılır?

Longboard kaymayı öğrenebileceğin en doğru yerlerden birindesin.

longboard nasil kayilir

Herkesin bir denge ayağı vardır sağ ayak önde kayanlara goofy, sol ayak önde kayanlara da regular denir. Eğer ayağını öne değil arkaya alarak
adımlıyorsa onlarada mongo goofy yada mongo regular denir.

longboard nasil kayilir

3 şekilde denge ayağınızı bulabilirsiniz.

1.si kendinizi öne doğru bırakacaksınız. Hangi ayağınızın üstüne düşüyorsanız, bunu birkaç defa tekrarlayacaksınız o sizin denge veya rehber ayağınız olabilir.

2. tekniğimiz herhangi bir yükseklikten kendinizi
bırakın ama bu çok yüksek olmasın, bunu da birkaç defa tekrarlayın, ya ben sağ elle yazıyorum, demek ki sağ ayağımın üstüne düşüyorum derseniz kesinlikle sağ ayağınızın üstüne düşersiniz.

Ancak 3. tekniğimiz ile haberiniz olmadan biri sizi ittirdiğinde o an onu düşünmediğiniz için doğru denge ayağınızı bu şekilde de 3. denemede bulabilirsiniz.

dalga_Sorfu

Longboard sporunun kökeni dalga sörfünden gelmektedir. Bu tarz tahta sporlarında zihninizi boşaltın düşmeyi düşünürseniz kesinlikle düşersiniz.

Longboard sporunda öğrendiğiniz her şeyi bol pratik yapmak zorundasınız. Kayarken asla tereddüt etmeyeceksiniz her zaman sakin kalın. Unutmayın amerikalı doktorlar kaykay, longboard gibi benzeri sporların basketbol gibi sporlardan daha güvenli olduğunu söylüyor. O yüzden düşmekten korkmayacaksınız.

longboard nasil kayilir

Longboard sporunun tarzları vardır. Downhill / Freeride, Freestyle, Dance, Pumping / Slalom veya Carve hepsiyle yapabilirsin aslında ama cruiser
bir tarz veya alt bir kategori diyebiliriz. Tarzların hepsinin kendine göre zorlukları vardır ancak hepsinde bol pratik yaparak zorlukları aşabilirsiniz.

longboard nasil kayilir

Step Antrenmanı yaparken bol tekrar yapmayı unutmayın.

t pozisyonu

Bu poziyonun adı T pozisyonudur. Step antrenmanı yaparken  önce T pozisyonu sonra board pozisyonu yapacasınız ancak denge ayağınızla tahtanın üzerine çıkarken bütün gücünüzle tahtanın üzerine çıkmayın. Güç aktarması söz konusu

board pozisyonu

Bu pozisyonun adı Board pozisyonudur. Asla board pozisyonundayken tahtanızdan inmeyin. Her zaman T pozisyonunda tahtanıza binin ve inin.
Longboard hareketlerinizi yaparken veya dönüşlerde board pozisyonunu kullanarak yapabilirsiniz.

enfal donus içe doğru

Step antrenmanını tamamladıktan sonra bu antrenmanı tekrarlayarak rahatlıkla tahtanıza hakim longboard kayabilirsiniz. İçe ve dışa doğru dönüşlerde önce döneceğiniz yere doğru bakmayı unutmayın.

adımla ve fren

Longboard tahtanızın üzerinde adımlamalarınızı yaparken veya ayak freninde parmak ucunuzla değil parmak ucunuzdan biraz daha aşağısından adımlama veya fren yapmanız daha iyi olacaktır.

ani fren

3 şekilde frenimiz vardır. ilk olarak ani fren veya acil durum frenini her zaman yapmayacaksınız sadece karşınıza ani bir şey çıkınca yapmanız gerektiğini unutmayın. Karşınıza ani bir engel çıktığında t pozisyonu yapıp öne doğru koşun eğer koşmazsanız takla atarsınız.

ayak freni

ayak frenini yaparken güç aktarması söz konusu günlük hayatta ani frene çok fazla kendinizi alıştırmayın daha çok ayak frenlerini kullanmalısınız. Ayak freni yaparken bütün gücünüz denge ayağınızda olmayacak bir güç aktarması söz konusu.

slide 1

Çok yüksek hıza çıktığınızda yokuşlarda slide hareketiyle fren yapmanız gerekiyor.

adım atma

Adımlarınızı atarken önden aldığınız bir adım arkadan aldığınız üç adıma eşittir o yüzden adımlarınızı ön taraftan almaya kendinizi alıştırın. 17 farklı kasınızın bu sporda çalıştığını unutmayın o yüzden kayarken sopa yutmuş gibi değil bütün vücudunuzu kullanarak kayacaksınız. Longboard için adımlamalarınızı rahat bir şekilde yapmak ve tahtayı hissetmeniz için tabanı ince spor ayakkabıları tercih etmenizde fayda var.

longboard dusmek

Düşerken eğer öne doğru düşüyorsanız kendini emekleyerek toparlamaya çalışın eğer emeklemek yeterli olmuyorsa o zaman kendinizi yuvarlayın. Arkaya doğru düşüşlerde ellerinizi geriye doğru ittirin ve dizlerinizi kendinize doğru çekin.

kask gorseli

Kafanızı nereye vuracağınızın garantisi yok ondan dolayı her zaman kask takın.

Anlatmış olduğumuzun eğitimin daha detaylı bilgilerine ulaşmak için

Turk Longboard Topluluğuna katılarak Longboard Akademi oluşumuyla Longboard Antrenmanlarına katılabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Bize Katıl başvuru formunu doldurman. Başvuru formu için TIKLA

Longboard tahtanızı seçerken zorlanıyorsanız doğru longboard tahtasını nasıl seçeceğini öğrenmek için blog sayfamızı ziyaret etmeni tavsiye ediyoruz.

Hazırlayan: Enfal Altar Çalapverdi