Haberler, Longboard, Röportajlar

Büyük Dalga Sörfçüsü Dougal Paterson Röportajı

longboard

Büyük Dalgaların Sörfçüsü Dougal Paterson sizlerin merak ettiği soruları cevapladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Dougal:
Benim adım Dougal James de la Bruyere Paterson. Güney Afrika’nın ortasında, okyanustan yüzlerce kilometre uzakta doğdum! Paramı fotoğrafçılık ve kısa filmler yöneterek (ve yazarak) kazanıyorum.

dougal

Alan Van Geysen

Sörf yapmaya başlaman için sana ilham veren ne oldu?
Dougal: Büyürken Hawaii’de büyük dalgalarda sörf yapan erkeklerin fotoğraflarını görürdüm. 17 yaşımdayken evden, sörf yapmayı öğrendiğim Jeffries Bay’e kaçtım. 90’ların ortalarında Cape Town’a taşındığımda gerçekten BÜYÜK dalgalarda sörf yapmayı öğrendim… o zamandan beri yaptığım bir şey.

Sörf yapmak için favori noktalarınız neler?
Dougal: Afrika’nın ucuna yakın olan Kommetjie’de yaşıyorum. Evimin hemen önünde dünyanın en büyük dalgalarından ikisi var. İsimleri Sunset Reef & Dungeons. Bunlar sörf yapmayı en sevdiğim yerler.

Robert Kelly Slater ve Joel Tudor hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz?
Dougal: Kelly Slater ile Brietling saatleri için bir reklam kampanyası çektim ve günü birlikte geçirdik. Onu severim. O harika bir hikaye anlatıcısı ve olağanüstü bir konuşmacıdır. Tudor’u tanımıyorum ama sörf yapmasını seviyorum. Küçük ağaçlar gibi bacakları var! Tarzın ve duruşun kralıdır. Pipe Line’da (Hawaii) onun görüntülerini izlemeye bayılırdım.

Sörf kariyerindeki en korkutucu an ne zamandı?
Dougal: 2019’da iki arkadaşımla Dungeons’da sörf yapıyorduk. Dungeons dünyadaki en tehlikeli dalgalardan biri olarak kabul edilir. Arkadaşım sörf tahtasıyla kafasına çarptı ve iki dalga boyunca su altında tutuldu. Yanına vardığımda ölüyordu. Onu güvenli bir yere sürükleyip uyandırabildim ama bundan sonra ambulansla hastaneye kaldırıldı. Birkaç dakika sonra ölmüş olacaktı.

Büyük dalgalarla nasıl başa çıkma eğilimindesiniz? Belirli stratejileriniz var mı?
Dougal: On yıllar boyunca kazanılan deneyim, büyük dalgalarda sörf yapmayı sağlayan şey. İyi bir nefes tutma ve çok korkmama çok yardımcı olur. İyi düşmeyi de öğrendim. Çok fazla fiziksel hazırlık ve antrenman yapıyorum. Büyük dalgalara bu kadar yakın yaşamak ve esnek bir çalışma programına sahip olmak, tanıdığım çoğu insandan daha düzenli olarak sörf yapmama neden oluyor.

Takip etmemizi tavsiye ettiğiniz sörfçüler var mı, varsa kimler?
Dougal: Aile değerleri için Shane Dorian. Hâlâ en iyi dönemindeyken büyük dalgalardan emekli olduğu için ona hayranım. O şimdi 51 yaşında.

Dalga sörfünün şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz? Neyi değiştirmek istersin?
Dougal: Büyük dalga sörfü hiç bu kadar popüler olmamıştı. Şişirme yelekleri ve jet ski kurtarma, insanların büyük riskler almasını mümkün kıldı. Olumsuz yanı, genç sörfçülerde beyin travması (beyin sarsıntısı) vakalarının da artmasıdır. İnsanların beyinlerinin büyümesi durana kadar (25 yaş civarında) büyük dalgalarda sörf yapmaya başlamaları gerektiğini düşünmüyorum.

dougal surf

Nick Bothma

Kara sörf olarak bilinen Longboard hakkında ne düşünüyorsunuz? Karada antrenman yapmak için hiç Longboard veya Surf Skate kullandınız mı?
Dougal: Rampalarda kayarak (ve sert düşerek) büyüdüm. Suya düşmek çok daha iyi 🙂 Yıllar boyunca pek çok tahtayı kullandım ve daha küçük dalgalar halinde stilim üzerinde çalışmak için bunların çok faydalı olduğunu gördüm.

Sörf yaparken hiç ciddi şekilde yaralandınız mı? Olduysa nasıl oldu ve sörf kariyerinizi nasıl etkiledi?
Dougal: Dizlerimin bağlarını birkaç kez incittim ve tahtamla kafama veya yüzüme oldukça fazla darbe aldım. Benim de birkaç kez dikişim atıldı. 2018’de Dungeons’da büyük dalgalara doğru çekilen bir disk fıtığı geçirdim. Sorunu çözmek için 2020’de ameliyat olmak zorunda kaldım. Rehabilitasyon çok çetin geçti ve bir daha düzgün sörf yapıp yapamayacağımdan şüpheliydim. Ama tamamen iyileştim ve bir yıl sonra düzgün bir şekilde sörf yapmaya geri döndüm!

Sörf yapmaya yeni başlayanlara tavsiyen nedir, nelere dikkat etmeliler?
Dougal: Sörf en inanılmaz histir! İster 20 footer ister 1 footer olsun, bir dalga tarafından ileri itilmek bana aynı keyfi veriyor. Tavsiyem, kısa bir tahta denemeden önce bir Longboard (sörf tahtası) ile başlamanızdır. Bu şekilde daha hızlı öğrenirsin.

Kayıtlarda karşılaştığınız en büyük dalga ne kadar uzundu ve sörf yapılan dünyanın en büyük dalgası ne kadar uzun?
Dougal:
Gerçek hayatta 40ft dalgalar (Hawaii ölçeği) gördüm. İçine paddle yapmanın fiziksel olarak imkansız olduğu dalgalar, sadece bir jetski ile çekilebileceğiniz dalgalar. Hayatımda birkaç 25 altlığa paddle yaptım, bu kesinlikle korkunçtu.

Özetlemek gerekirse dalga sörfü hakkında Türk Longboard üyelerine neler söylemek istersiniz?
Dougal:
70’li yaşlarının ortasında hala sörf yapan arkadaşlarım var. Uzun oyunu oynayın. Vücudunuza iyi bakın ve yaşlandığınızda da aktif olmayı hedefleyin. Suya düşmek, dağ bisikletinden düşmekten veya temas sporları veya tenis gibi yüksek etkili aktivitelerle vücudunuzu aşırı zorlamaktan daha iyidir.

Dougal Paterson @dougalpaterson

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi