Extreme Sporlar

Kaykay

kaykay

Kaykay 1970’li yılların ortalarında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde sahil kentlerinde, rüzgarsız günlerde sörf yapamayan gençler tarafından icat edilmiştir. Kaykay hareketleri basitçe zıplama hareketi olan ollie keşfinden sonra hızla gelişmiş ve değişik numaralar ortaya çıkmıştır. Ollie birçok hareketin temelini teşkil eder. Sokak ve Çanak (Bowl) stili artık olimpiyatlarda disiplin olarak vardır.

Sokak Stili

Sokak stilinde kaldırımlar, düz alanlar, basamaklar, engeller, merdiven kenarındaki tutacaklar veya bunlara benzer materyallerin bulunduğu skateparklar kullanılır.  Bu tarzda en büyük katkıyı Amerikalı kaykaycı Rodney Mullen’ın yaptığı fikri kabul görür. Streetstyle’da zıplama hareketi olan Ollie başta olmak üzere hemen hemen temel hareketlerin keşfedilmesinde büyük katkıları olmuştur. Dünyada en çok tercih edilen bu tarz özel alanlara ihtiyaç duyulmaması nedeniyle en çok tercih edilen stildir.

Çanak (Bowl) ve Rampa stili 

Önceleri sadece sokak tarzı kayan kaykaycılar bir süre sonra çanak şeklindeki havuzlarda kaymaya başladılar. Kalifornia’da daha kullanışlı rampalar yapmaya başladıkça bu tarz ortaya çıkmış oldu. Değişik şekillerde rampalar olsa da en çok bilinen rampalar yarım boru şekline benzeyen halfpipelardır. rampalar sadece halfpipe’lardan ibaret değildir. Diğer en çok kullanılan rampaların başında çeyrek boru şeklindeki halfpipe rampasından daha az eğimli ve daha alçak olan quarterpipelar gelir. Genellikle birbirine yakın ve standart boyutlarda yapılan half-pipe’ların yanı sıra Danny Way tarafından projelendirilerek özel olarak imal edilmiş olan Mega Ramp diye adlandırılan modeller de mevcuttur. Danny Way bu rampalarda pek çok yüksek ve uzun atlama rekorlarına sahiptir. Bu tarzda dünyanın en iyilerinden biri olarak Tony Hawk kabul edilir.

Freestyle 
Bu stil sokak tarzına benzer ancak yapılan hareketler bilinen hareketlerden çok kaykaycının kendi tarzı ile ürettiği ve bilinen kural ve hareketlerin dışındakilerdir. Freestyle hareketlerde çeşitlilik, zorluk, akıcılık ve yaratıcılık önemlidir.

Downhill
Amerikalı Sörfçülerin 1950’li yıllarda dalga bulamadıkları zamanlarda karada sörf yapabilmeleri için çıkardıkları longboard sporundan çıkmış bir tarzdır. Longboard sporu Preston Nichols tarafından 1950’lerde sörf yapmaya alternatif olarak icat edildi. Sörften büyük ölçüde etkilenen bu tahtalardan modern kaykay da ortaya çıktı. Yani bir anlamda longboard, kaykaydan önce geldi. Downhill yüksek hızlara çıkılan bir tarzdır. Kaykaycılar yüksek hıza çıktıktan sonra slide hareketi ile durmaları gerekmektedir bu yüzden slide hareketi bu tarzda bilinmesi gereken en önemli fren yapmak stilidir.