Haberler, Longboard, Röportajlar

Landyachtz Uluslararası Satış Müdürü Dave Price Longboard Röportajı

longboard

Landyachtz uluslararası satış müdürü Dave Price’a sizlerin merak ettiği soruları sorduk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Dave:
Merhaba, benim adım Dave Price. San Francisco, Kaliforniya, ABD’de doğdum ve neredeyse on yıldır Kanada, British Columbia’da yaşıyorum. Son 8 yıldır Landyachtz Longboard’larda çalışıyorum. Son 6 yıldır Landyachtz’in Uluslararası Satış Müdürüyüm. Bu, Kuzey Amerika dışındaki dağıtım ortaklarımız ve perakendecilerimizle çalıştığım anlamına geliyor. Dünyanın her yerinden insanlarla tanışıyorum ve yerel longboard sahneleri hakkında bilgi ediniyorum. Landyachtz’de çalışmadan önce birkaç yıl Predator Kaskları için çalıştım. İlk sertifikalı downhill longboard özel kaskı olan DH6 kaskını piyasaya sürmelerine yardımcı oldum ve Predator’ın küresel longboard / kaykay pazarında kurulmasına yardımcı oldum.

 

Longboard dışında başka hangi sporları yapıyorsunuz?
Dave: Bugünlerde pek Longboard yapmıyorum ve yarışlardan emekli oldum. Çoğunlukla yaz aylarında bisiklet sürüyorum ve yürüyüş yapıyorum. Dağ bisikletinden severim, ama aynı zamanda çakıl sürmeyi ve bisiklet sürmeyi de severim. MÖ Whistler yakınlarında yaşıyorum, bu yüzden kışın tesisi ve oradaki dağlık araziyi kayak yapmak için çok kullandım.

dave price long board

Bize landyachz’ın arka plan hikayesini, her şeyin nasıl başladığını kısaca anlatabilir misiniz?
Dave: Landyachtz, 1997 yılında üniversitede tanışan iki arkadaş Tom Edstrand ve Mike Perrington tarafından kuruldu. Yerel olarak iyi cruiser tahtalar bulamadılar, bu yüzden kendi tahtalarını yapmaya karar verdiler. Bundan kısa bir süre sonra Whistler kayak yarışı kulübesinde tahtalara basmaya başladılar. Her iki sahip de DH yarışında yarıştığı için başlangıçta tahtaların odak noktası downhill ve yarıştı. Şirket geliştikçe ve büyüdükçe, gittikçe daha fazla longboard tarzına hitap etmeye başladık.

dave price landyachtz longboarding

Longboard sporuna başlamanız için sizi neler etkiledi?
Dave: Lisede longboard’u olan bir arkadaşım vardı, dersten molalarda denerdim ve çok sevdim. San Francisco’da büyürken, binmek için çok fazla tepe vardı ama onları biraz güvenli bir şekilde kaydırmak için nasıl duracağınızı öğrenmek zorundaydınız. Bundan kısa bir süre sonra Comet Kaykaylarını başlatan bazı adamlarla tanıştım ve beni yarışa soktular. Comet benim ilk sponsorumdu. Onlarla binmeye ve Berkely Tepelerinde hızlı kaymayı öğrenmeye başladım. 2000-2003 yılları arasında televizyonda orijinal Gravity ve X Oyunlarını izlemek, longboard’a daha ciddi başlamam için bana ilham verdi, ilk yarışıma 2003’te girdim.

dave price longboard

Eğlenceli videolar çeken Billy Bones gibi longboard sporcunuzu takip ediyoruz. Takip etmemizi önereceğin başka bir longboard sporcusu var mı?
Dave: Bugünlerde o kadar çok var ki, gerçekten hangi Longboard tarzını izlemeyi sevdiğinize bağlı. Eskiden çok yarıştığım için Dane Hanna ve Dexter Manning’i izlemekten zevk alıyorum. Diego Poncet aynı zamanda çok yetenekli bir yarışçıdır.

dave price downhill

Markanız oldukça uzun bir süredir Türkiye’de satış yapıyor. Türkiye’de sponsorluk sözleşmesi imzaladığınız sporcular var mı, yasal olarak Landyachtz sponsorluğunda olan sporcular var mı?
Dave:
Şu anda hiçbir Türk rider ile sponsorluk yapmıyoruz. Genellikle yerel rider bulmayı yerel distribütörümüze bırakırız. Bazen doğrudan bir longboard sporcusuyla ortak olmaya karar veririz, ancak doğru kişiyi bulmak zor olabilir, çok fazla iyi sporcu var.

dave longboard

Longboard için en sevdiğiniz longboard noktaları nelerdir?
Dave:
Artık pek Longboard kaymıyorum, ama seyahat ederken oldukça harika yerlerde kayacak kadar şanslıydım. Listenin başında muhtemelen Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Ruapehu Dağı olacaktı. Avustralya’nın Bathurst kentindeki Panorama Dağı’nda yarışmak da oldukça eşsiz bir deneyimdi. New Mexico’da yaşadığımda, Sandia Crest Yolu’nda çok kayıyorduk, her şeyi kaymak için durmadan yaklaşık 45 dakika süren inanılmaz bir inişti ve mutlak bir bacak yakıcısıydı. 2012’de Peryagudes Deluxe Kupası’nda yarışmak da Fransız Pirene Dağları’nın yukarısında muhteşem bir mekandı. 2013 yılında Peru ve Kolombiya’ya seyahat etmek de harika bir deneyimdi, yerlilerle Longboard kaymak ve And Dağları’nda çok yüksek rakımda (4000m +) etrafta kimsesi olmayan Longboard yolları çok özeldi.

downhill longboard dave price

Longboard’a yeni başlayanlar için ne gibi tavsiyeleriniz var?
Dave:
Yavaş olun, herhangi bir büyük tepeye gitmeden önce fren yapmayı ve kaymayı öğrenin! Çoğunlukla eğlenin, çünkü hepsi bununla ilgili. Çok sayıda farklı tahta deneyin, böylece hangi stili beğendiğinize dair bir fikir edinebilirsiniz.

slide longboarding

En sevdiğiniz Longboard hareketi nedir?
Dave: Basit bir heelslide, yapması kolay ve bunu yaparken iyi görünmesi zor. Kemiksiz veya yöntem klasik, zamansız numaralardır.

dave price landyachtz skate

Sizin için en zorlu Longboard hareketi hangisiydi?
Dave: Pek çok hile yapmayı hiç öğrenmedim, çoğunlukla serbest kayma ve yokuş aşağı girdiğim şeydi. İnsanların köşelere ayak basmak yerine ilk kez “pre-drifting” başladıklarını hatırlıyorum. Bu benim için dik bir öğrenme eğrisiydi, özellikle ön sürüklenmelerin yanında. Onları öğrenirken kendimi rahat hissetmem birkaç yılımı aldı, özellikle de hat seçiminizin çok aranması gereken bir yarış durumunda yüksek hızlarda.

slide longboard dave

Hayalini kurduğunuz en büyük longboard projesi hangisi?
Dave: Hayal ettiğim hiçbir büyük projem olmadı. Çok çalıştım, bazen katılmak istediğim tüm yarışlara yaz aylarında seyahat etmek için para biriktirmek için iki veya üç farklı iş yaptım. Yıllar önce bazı arkadaşlarım ve ben Himalayalara seyahat etmenin ve dağda kayabilir yollar aramanın epik olacağını düşündük ama bu hiç olmadı.

longboard rider

Son olarak Türk Longboard üyelerine Longboard hakkında ne söylemek istersiniz?
Dave:
Bana göre longboard’un en iyi yanı seyahat etmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni yerler ve kültürler keşfetmek için bir araç olarak kullanmaktı.

downhill david price

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.

David Price

David Price Sosyal Medya Hesabı
Dave Price (@deep_rice)

Hazırlayanlar; Enfal Altar Çalapverdi