Haberler, Longboard, Röportajlar

Longboard Dance ve Freestyle Dünya Şampiyonası Organizatörü Bianca Kersten Röportajı

longboard

Longboard Dance ve Freestyle Dünya Şampiyonası Organizatörü Bianca Kersten sizlerin merak ettiği soruları cevapladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Bianca:
Ben Bianca Kersten, Hollanda’da doğdum ve İspanya’da bir misafirhanem var. Longboard dance ve freestyle Dünya Şampiyonasını organize ettim.

so you can longboardLongboard’a nelerden etkilenerek başladın?
Bianca: Longboard yapmaya başladım çünkü dürüst olmak gerekirse binemeyeceğim bir atım vardı ve göle gitmenin en hızlı yolu buydu. Bu yüzden karnına bir kemer takacağım ve beni sokağın üzerinden geçirecek fikrindeydim. Longboard’a aslında böyle başladım. Ama çok geçmeden ben de atım olmadan gittim ve sörf yapıyordum. Bu, elbette, beceri ve eğitim ile etkileşim için her iki olasılığı birleştirmek güzeldi.

So You Can Longboard Dance projesi ilk olarak nasıl hayata geçti?
Bianca: Yani Columbia dansı aslında şehrin geneliydi. Sanki her hafta bir araya geliyorduk. BMX için de yeri olan bir kuruluş falan, ama aynı zamanda saat yönü de var ve oradaki sahibi bir keresinde bana burada bir şey yapmak istersen, sadece gel, bu mümkün ve eğlenceli olurdu demişti. Sonra dedim ki, kışın bir gün kayabilir miyiz? Ve sonra esas Hollanda’dan bazı insanları davet ettik ve sonra Belçika’dan insanlar geldi ve tamam, Hollanda’ya karşı Belçika yarışması yapalım diye düşündük. Ve sonra tüm dünya geldi. Aslında on yıl önce böyle başlamıştı.

 

Dünyanın dört bir yanındaki longboard dance sahnesi hakkında şu anki görüşünüz nedir?
Bianca: Longboard dansı. Umarım gerçekten dans etmeyi seven yeni bir nesil buluruz. Ve evet, bence hala her yerde büyüyor ve bu çok güzel ve özellikle Asya’da çocukların yaptıkları inanılmaz ve evet, seviye artışı çılgınca. Deli gibi. Ve umarım daha çok sanat yönünde olur. Dans etmek gibi ve sadece gördüğünüz şey değil, her yerde freestyle tarzında bir çok artış var. Her şeyi bir araya getirmek elbette güzel ama dans etmek de en azından izlemesi çok güzel tabii. Bu yüzden insanların buna odaklanmaya devam etmesinin de çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Longboard kaymak için favori noktalarınız nereler?
Bianca: Longboard yapmak için en sevdiğim longboard noktası, aslında Denizde yaşadığım ve çok sayıda su sporu yaptığım için sörfle daha çok ilgileniyorum. Yani burada pek hoş bir nokta yok. Sadece dans et ya da herhangi bir şey yap. Burada daha çok sörf hakkında.

so you can longboard danceLongboard sporuna yeni başlayanlar için ne gibi tavsiyeleriniz var?
Bianca: Yeni gelenlere tavsiyem, topluluk içinde arkadaş bulmaları ve bu daha önemli. Topluluğun hissetmesi ve buluşması aslında yeteneğinizden daha önemli bence. O yüzden buna odaklanın ve sıkı çalışın. Ve gerçekten gelişmek istiyorsanız, kendinizi bir atlet olarak görün ve kendinizi bu şekilde eğitin. Mesela, ciddiye al ama tabii ki eğlen. Her şeyin en önemlisi bu.

Favori Longboard hareketiniz hangisi?
Bianca:
En sevdiğim longboard hareketi. O kadar çok var ki anlatamam. Evet, gerçekten bir tane söyleyemem. Her yıl olduğu gibi pek çok yeni şey de ortaya çıkıyor. Evet, bilmiyorum. Size en sevdiğim run için aslında Abu’nun dünya şampiyonu olduğu zaman olduğunu söyleyebilirim. Bence şimdiye kadar yapılmış en efsanevi turdu.

Sizi en çok zorlayan Longboard hareketi hangisiydi?
Bianca: En zorlayıcı olan longboard hareketi. Bunu sormak için iyi bir insan değilim. Çok fazla dans etmediğim için her şey benim için zorlayıcı. Bilmiyorum. Her şey zorlu.

Longboard dışında başka yaptığınız bir spor var mı?
Bianca: Strapsız kite sörfü ve bildiğimiz kite sörfü gibi pratikler yapıyorum, yani bir sörf tahtasıyla ve neredeyse her gün yaptığım şey bu. Bende dalgalar varken sörf yaparım, aslında sörf yapmayı tercih ederim ama İspanya’da olduğum yerde dalgalardan çok rüzgar var. Kite sörfü yapmak için daha çok gün var.

hippie jump longboard

Hayalini kurduğunuz en büyük Longboard projesi nedir?
Bianca:
Hayalini kurduğum en büyük longboard projesi. Bence başardık. Her yıl etkinlik daha da büyüyor ve bu atmosfer harika ve umarım bunu dünyanın her yerine aynı atmosfer ve aynı topluluk duygusuyla getirebiliriz. Ve bence Brezilya’da bunu yaratmak gibi gerçekten iyi gidiyorlar. Ve umarım diğer kıtalara da gideceğiz. Birkaç organizatörle konuşuyoruz ve umarım bu duyguyu tüm dünyaya yayabiliriz. Evet, tüm bu topluluk duygusu. Ve bu boyuttan daha önemli. Daha çok Asya’daki insanlarla bu konuşmayı gerçekten yapmışız gibi. Stajımı çok daha kolay organize etmek istiyorum. Atmosfer boyuttan çok daha önemli. Columbia Dance aslında 100 kişiyle olduğundansa 1000 kişiyle daha güzel. Ve onu her zaman başarılı kılanda budur ve her zaman bir organizasyon olarak bunu gerçekleştirmek için bir şeyleri zorlamak zorunda değilsiniz. Bu sadece kendi başına olabilecek bir şey. Ve bu atmosferde, o duyguda böyle bir etkinlik düzenlemek çok sağlıklı.

 

Turk Longboard üyelerine kısaca longboard hakkında neler söylemek istersiniz?
Bianca:
Turk Longboard üyelerine şunu söylemek istiyorum, arkadaşlarınızla Longboard yapın, yeni arkadaşlar edinin, diğer insanlara sıcak davranın ve eğlenin. Ve sonra bunun gerçekten çok daha iyi olmak istediğiniz bir tutku olduğunu düşünüyorsanız, o zaman antrenman yapın. Ama hepsinden önemlisi, eğlenin, paylaşın ve başkalarına ilham verin. Bence bu hediyeyi, gerçekten keşfettiğiniz tutkuyu, diğer insanlara vermek her zaman en önemli şey çünkü gerçekten sahip olabileceğiniz ve gerçekten çok iyi bir duygu yaratan bir şey bulduğunuzda bu çok büyük bir lütuf. Bu yüzden olabildiğince çok kişiye ve çocuklara duyurun ve başkalarıyla eğlenmelerini sağlayın. Ve söyleyebileceğim şey bu. Pekala, bu röportaj için çok teşekkür ederim.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Instagram @soyoucanlongboarddance

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi