Haberler, Longboard, Röportajlar

Longboard Sporcusu Michael Brooke Röportajı

longboard

Longboard Sporcusu Michael Brooke sizlerin merak ettiği soruları sorduk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Michael:
Benim adım Michael Brooke ve 1964’te Leeds İngiltere’de doğdum. 1972’de ailemle birlikte Kanada’ya geldim. Farklı işlerde çalışarak birkaç yıl geçirdim. Müzik endüstrisinde, matbaacılıkta ve yayıncılıkta görevlerde bulundum. 1999’da The Concrete Wave kaykay tarihi kitabım yayınlandı. Dogtown in Z Boys belgeselinin yanı sıra 52 bölümlük bir televizyon dizisi ve bir dergi (concrete wave) ortaya çıktı. 2018 yılında dergiyi sattım. Cenaze müdür yardımcısı olarak 5 yılımı yeni dolduruyorum. Şimdi yayıncılığa geri dönüyorum. www.concretewaves.com dahil olmak üzere bir dizi farklı proje üzerinde çalışıyorum. Bu yeni web sitesi, beton dalga dergisinin yeniden tasarlanmış halidir. Muazzam miktarda skate stoğuna sahip (ve teknik bir deha ve harika bir video editörü) olan Billy James tarafından bir araya getirildi.

Longboard’a nelerden etkilenerek başladın?
Michael: 1975’te ilk yolculuğumu yaptığımdan beri kaykay yapmayı her zaman sevmişimdir. Oymayı seviyorum. Gezinmeyi ve kaykayın akışını ve enerjisini seviyorum. Longboard’a 1976’da kil tekerlekli bir tahta üzerinde başladım. Ama başka bir longboard almam 1988 yılına kadar sürdü. Schmidt Stix’in 36 inçlik Yardstix’iydi. 1995’te longboard’un geri gelmeye başladığını keşfettim ve dışarı çıkıp bir Foundation 48″ satın aldım. Bu, 1997’de Sector 9 uzun tahta almamı sağladı. Buradan daha fazla tahta almaya devam ettim. Sörf tahtalarını, slalom tahtalarını, bilardo tahtalarını, serbest stil tahtalarını seviyorum.. bütün felsefem her tahtayı kaymak

Longboarding’e yeni başlayanlar için ne gibi tavsiyeleriniz var?
Michael: Sadece tadını çıkar. Başkalarının ne giydiği hakkında endişelenme… İnsanların ne giydiği hakkında endişelenme… Sadece oraya çık ve kay. Tüm hayatınız boyunca tahtanızla kalmak istiyorsanız, bunun mümkün olduğunu bilin. Tepeden aşağı saatte 100 kilometre hızla bombalamanıza gerek yok. 40 merdiven çıkmak zorunda değilsin Tek bilmen gereken yolculuğun ödül olduğu. İlk başta biraz zor olabilir ama buna değecek!

Favori Longboard hareketiniz nedir?
Michael: Sadece kaymayı ve carving yapmayı seviyorum.

Longboard kaymak için favori spotlarınız var mı?
Michael: Longboard’umu evimden yaklaşık 40 dakika uzaklıktaki bir skateparkında bir bowl’a götürmeyi seviyorum. Sörf skatelerini pürüzsüz asfalt olan bir okula götürmeyi seviyorum.

Hangi Longboard hareketi sizin için en zorlayıcıydı?
Michael: Kickflip yapmaya çalışıyorum… Ayağınızı hafifçe salladığınız ve tahtanın döndüğü eski usul kickflip

Longboard dışında başka yaptığınız bir spor var mı?
Michael: Snowboard yapmayı seviyorum ama burada sadece bir kez çıkıyor çünkü çok pahalı ve yaşadığım yerde tepeler çok küçük, bu yüzden çok uzağa gitmeniz gerekiyor.

Hayalini kurduğunuz en büyük Longboard projesi nedir?
Michael: Sanırım 1999’da International Longboarder dergisini çıkardığımda. Bir aciliyet duygusu hissettim. Dergiye başladığımda, kaykay dünyasına longboard tahtasının harika olduğunu açıklamamız gerektiğini biliyordum. Ama o zamanlar birçok insan bunu anlamadı. Proje yıllar aldı ama sonunda longboard sporunun dünya çapında bir fenomen haline getirdik. Biz dememin nedeni, kaykaydaki bu inanılmaz değişimin mimarlarının çokluğu. Küçük ama önemli bir rol oynadığıma inanıyorum ve kaykayda meydana gelen değişimin bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Ve bu alanda çalışmalarımı sürdürmekten gerçekten gurur duyuyorum. Kaykay yapmanın pek çok tarafı var. Çeşitlilikleri ilerlemesini sağlar. Kaykay miyop bir vizyon olarak tutulamayacak kadar iyidir. Ne yazık ki, medyanın çoğu 25 yaşın altındaki erkeklerin ne yaptığına odaklanıyor… ki bu da çoğunlukla sokak kaykayı yapıyor.

Turk Longboard üyelerine kısaca longboard hakkında neler söylemek istersiniz?
Michael: Böylesine müthiş bir sahne oluşturmuşsun. Gurur duyacağın çok şey var. Eğlenmeye devam edin.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi