Haberler, Longboard, Röportajlar

Longboard Sporcusu ve Loaded Boards Marka Müdürü Ethan Cochard Röportajı

longboard

Longboard Sporcusu ve Loaded Boards Marka Müdürü Ethan Cochard sizlerin merak ettiği soruları cevapladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Ethan:
Benim adım Ethan Cochard, Hawaii’de doğdum ama çocukluğumun büyük bir kısmını Longboard’a ilk aşık olduğum Plano, Teksas’ta büyüyerek geçirdim. Liseye Peru, Lima’da gittim ve burada Loaded Boards Inc ile birlikte downhill ve freeride disiplinleriyle tanıştım. Şu anda Loaded Boards Inc’de marka müdürüyüm ve ilk çocuğumu Ağustos’ta bekliyorum.

ethan cochard longboard interview

Longboard’a nelerden etkilenerek başladın?
Ethan: Plano, Teksas’ta büyümek inanılmaz derecede sıkıcıydı. Çocukluğumu geçirmek için istikrarlı bir yerdi, ama gözle görünen uzun sıralar halinde düzgün bir şekilde sıralanmış evler ve betondan oluşan akıl almaz bir araziydi. Hiç “Vivarium” filmini izlediniz mi? Biraz öyleydi ama uzaylılar olmadan (ya da belki uzaylılarla çok emin değilim).

Yerler arası mesafe çok uzak olduğu için mahallede dolaşmak bisiklet gerektiriyordu. Kişisel olarak bisikletleri pek sevmezdim ve 9 yaşımdayken, ağabeyim üniversiteye gittiğinde longboard’unu arakladım. Gerçekten hayran olduğum büyük bir sörfçüydü. Sörfte onun kadar iyi olmaya çalıştım ama her zaman sert zeminden çok daha fazla keyif aldım. Tahtasını bir kez arakladım, hepsi bu. Bağımlıydım. O tahta beni kesinlikle her yere götürdü. Sabah 8’de kaymaya başlamak, ne bulabileceğimi görmek için bir yönde gidebildiğim kadar ileri gitmek, sonra dönüp eve kaymak anormal değildi. Çoğu gün, güneş battıktan sonra terli, sıyrıklı ve bereli olarak dönene kadar annem beni görmezdi.

Loaded boards ile hikayeniz nasıl başladı?
Ethan: Liseden mezun olduktan sonra 2010’da Oregon’a taşındım ve burada Loaded Boards ve Orangatang Wheels’ın sponsorluğunu alacak kadar şanslıydım. Yerel skateshopların bana sponsor olmasını sağlamak amacıyla bir video çektiğim için aslında tesadüfen oldu. Videoyu, müşteri hizmetleri aracılığıyla konuştuğum Loaded’daki birine, videomun düzgün olduğunu düşüneceğini ve belki de diğer adamlarla paylaşacağını düşünerek gönderdim. Sonunda Takım Menajeri oldu ve gönderdikten sonraki bir saat içinde bana takımda bir yer teklif etti. Sonraki 3 yılımı Loaded ve Orangatang için rider olarak, longboard ekibim “Boomtown” ile yerel slide-jam yarışmalarına ev sahipliği yaparak, yapabildiğim kadar çok etkinliğe katılarak, arkadaşlarımın kameralarıyla elimden geldiğince çok video çekerek geçirdim ve her günümü longboard kayarak geçirdim. Sonunda özel bir belgesel projesine katılma fırsatı bulduğum Loaded ekibinin en iyi riderlarından birine ulaştım.

2013 yılının şubat ayında, Longboard belgesel dizisi Greener Pasture: Offshore’a katılırken bir korkuluğa çarptım. Neyse ki sakatlığım çok ciddi değildi, ama beni yaklaşık 6 ay tahtadan ve kanepeden uzaklaştıracak kadar kötüydü. O zamanın çoğunu bir sonraki hamlemin ne olması gerektiğini düşünerek geçirdim çünkü bir daha aynı seviyede kayabileceğimden emin değildim. 2013 yılının nisan ayında, Loaded ve Orangatang ile yaz için bir staj programına katılmaya davet edildim. mayıs ayında Los Angeles’a taşındım ve yaz boyunca büyükelçilik ve pazarlama projelerinin çoğunun yönetilmesine yardım ettim. Stajımın sonunda takım yöneticisi yardımcısı olarak kalmam için davet edildim. 2014’ün sonunda, son 4 yılını birlikte kayarak geçirdiğim birçok rider arkadaşım ve arkadaşım için projelerin koordinasyonuna yardımcı olan Loaded Takım Yöneticisi oldum. 2016 yılında Loaded ve Orangatang markalarında ek sorumluluklar alarak Pazarlama müdürü rolünü üstlendim. Şimdi 2023’te, yıl boyunca ürün lansmanlarımızı ve çeşitli kampanyalarımızı denetlediğim ve koordine ettiğim marka müdürüyüm. Hala longboard dünyasının bir parçası olmaktan zevk alıyorum ve elimden geldiğince kaymaya çalışıyorum ama her zaman bir noktada kamera arkasında kalıyorum.

ethan cochard interviewLoaded boards’un yeni sezon tahtaları hakkında görüşleriniz nelerdir, hangi tahtayı önerirsiniz?
Ethan: Son 10 yılda çıkan hemen hemen her modern Loaded tahtasına dahil olacak kadar şanslıydım. Şu anda kişisel favorim, pushing ve carving köklerime geri döndüğüm için Loaded Icarus. Asla eskimez ve günlük kaymayla karşılaştığım çoğu durumla başa çıkar. Şu anda diğer iki favori tahtam, dans ve hafif serbest kayma için Mata Hari ve hızlı freeride ve downhill için Cantellated Tesseract. Hiçbir zaman yeni hareketler peşinde koşmayı seven biri olmadım, mümkün olduğunca hiç bitmeyen bir adrenalin patlaması içinde yuvarlanarak vakit geçirmeyi her zaman tercih etmişimdir.

Favori Longboard sporcularınız kimler?
Ethan: Bu çok zor, özellikle şimdi. Ne kadar iyi olduklarıyla beni şaşırtan tonlarca sporcu var. Her zaman akıcı ve pürüzsüz stillerin hayranı oldum. Bununla birlikte, Aboubakry Seck’in muhtemelen izlemeyi en sevdiğim dansçı olduğunu söylemeliyim. Freeride dünyasında, Antonion Madariaga’nın downhill yaparken görmeyi en sevdiğim kişi olduğuna eminim. Her şeyi bu kadar stille yapabilen tanıdığım en etkileyici sporcu, yakın dostum Camilo Cespedes. Yaptığımız şakalardan yola çıkarak hareketler icat ettiğini gördüm. Dostum yeteneği ile inanılır değil.

Yeni longboard videoları çekecek misiniz, bizi neler bekliyor?
Ethan: Bugünlerde işimin çoğu Marka ve Ekip yönetimi etrafında dönüyor. Bununla birlikte, yıl boyunca başlattığımız ve genellikle video çekmeyi içeren herhangi bir kampanyaya her zaman yoğun bir şekilde dahil oluyorum. Bir eğitim serisini yeniden başlatmak istiyordum çünkü sadece bir sporcuyken insanlara nasıl kayılacağını öğretmekten her zaman zevk almışımdır. Ancak, daha önce yaptığımız her şeyden biraz farklı olan yeni bir ürün lansmanımız var. Bu yeni proje, beni her zaman heyecanlandıran önceki projelere göre daha fazla yaratıcılığa izin verecek.

ethan cochard loaded boardsLongboarding’e yeni başlayanlar için ne gibi tavsiyeleriniz var?
Ethan: Her türlü longboard kullanın. Dansçıysanız, bu harika ama daha hızlı kullanmayı ve kaymayı öğrenmeniz gerekiyor. Downhill sporcusuysanız, o zaman biraz peter pan ve çross-step nasıl yapacağınızı öğrenin. Yalnızca tek bir tarza bağlı kalırsanız, sizi her şeyden daha iyi bir rider yapacak tüm beceriler dünyasını kaçırmış olursunuz. Mümkün olduğu kadar çok farklı stil öğrenin ve hepsini karıştırın. Hepsini yap ve hepsini seveceksin.

Longboard kaymak için favori noktalarınız nereler?
Ethan: Şu anda Malibu’dan çok uzakta olmayan Los Angeles’ta yaşıyorum. Biraz klişe olacak ama Tuna şimdiye kadarki en sevdiğim longboard yeri. Tek yön, downhill, 4.20 mil uzunluğunda saf adrenalin. Asla eskimez ve umarım asla gitmez.

Favori Longboard hareketiniz nedir?
Ethan:Peter Pan, dans söz konusu olduğunda en sevdiğim longboard hareketidir. Özellikle Peter Pan’a backwards Peter Pan’a “Chop the wood” yapmayı seviyorum. Bu konuda çok tatmin edici bir şey var. Zar zor hareket ediyorsun ama tahta çıldırıyor. İnsanların kafalarını çevirmesini asla başaramaz. Bunun dışında long toe-side kontrolü, bir longboard üzerinde yaşayabileceğiniz en büyük duygulardan biridir. Denge ve tehlikenin mükemmel karışımı.

Longboard dışında başka yaptığınız bir spor var mı?
Ethan: Neredeyse boğulana ve birkaç köpekbalığı görene kadar sörf yapmaktan gerçekten zevk alırdım. Nerede asla boğulmazsın veya köpekbalıklarını görmezsin biliyor musun? Yerde. Ayrıca yerde ne var biliyor musun? kayalar. Kayalar, milyonlarca yıldır etrafta oturan ve benim onlara tırmanmamı bekleyen tamamen tarafsız varlıklardır. Bugünlerde boş zamanımı longboard ve kaya tırmanışı arasında eşit olarak bölerek geçiriyorum. Longboard sayesinde alt vücudum oldukça güçlü hissettiriyor, ancak 7 yıllık kaya tırmanışından sonra nihayet üst vücudumun gücümü topladığını hissediyorum. Bir deneyin, longboard’cunun doğal olarak kaya tırmanışında iyi olduğuna inanıyorum çünkü güçlü bacaklarımız ve iyi dengemiz var.

ethan cochard

Sizi en çok zorlayan Longboard hareketi hangisiydi?
Ethan:
Kick flip. Hala öyle. Bir tutkuyla kick flip atmaktan nefret ediyorum. Tahtanın çıldırdığı ve bacaklarımın arasına çarptığı veya ayağımın üzerine düştüğü veya ayak bileğimi yuvarladığım zamanlar saymak için çok fazla. Artık kick flip yapmaya çalışmıyorum bile. Tekerleklerim olması gerektiği yerde, yerde kalmayı seviyor.

Hayalini kurduğunuz en büyük Longboard projesi nedir?
Ethan: Her zaman uzun mesafeli bir kısa film yapmak istemişimdir. Tamamen longboard’un olduğu bir şey değil. Her zaman longboard sahnesinde neler olduğuna dair ilişkilendirilebilir bir hikaye anlatan bir kısa film yaratmak istemişimdir. Bir süredir buralardayım ve bir düzineden fazla longboard ekibinin parçası oldum. Asla unutamayacağım pek çok güzel zaman oldu ama hayatımda ve kariyerimde dönüm noktaları olan ve hayata ve longboard’a bakışımı şekillendiren birkaç tehlikeli zaman oldu. Hangi hikayeyi anlatmak istediğimi bilmiyorum ama anlatılmaya değer çok şey olduğunu ve en azından başkalarının da deneyimlediği birkaç hikaye olduğunu biliyorum.

 

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Ethan Cochard Instagram Hesabı

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi