Longboard

Longboard Tarzları Nelerdir?

longboard

Longboard Sporunda genel olarak kabul gören 5 tarz bulunmaktadır. Şimdi sizlerle bu tarzları yakından inceleyeceğiz!

1. Tarz ( Downhill / Freeride ) – Video

Dağ tepelerinden yüksek hızlarda inen, büyük tahtaları olan kaykaycıları televizyonlarda hep görmüşsünüzdür. İşte o kaykaycı dedikleriniz aslında Longboard Downhill’le uğraşan sporcular, çok yüksek hıza çıkarak virajlardan slide hareketleriyle geçerek hız tutkusunu longboard’ta yaşayan bu sporcuların koruma ekipmanları her şeyden önce geliyor. Longboardları genelde diğer boardlara göre daha ağır oluyor, seramik rulmanı genellikle tercih ediyorlar. Tekerlekleri çok geniş olanlarıda var slide amaçlı 70mm’de tekeri olan sporcularda var, trucklara gelince bu konuda minimum 50 derece olması gerekiyor 43 dereceye kadar düşürenide gördüm. En önemlisi zımpara bu anlamda en kalın zımparaları kullanıyorlar taşırken tişörtünüzü paramparça edebilir o yüzden downhillboardu taşırken board zımparası size dönük şekilde taşımayın tişörtlerinizden olmayın. Yüksek hızlarda 80-90 km hıza çıkabiliyorlar hatta 155 km  89.41 mph/143.89 km/h – KyleWester’in rekor hızlara ulaştığını gördük. Düşünsenize 80km hızla bir anda board ayağınızın altından kaçıyor ve yerde sürükleniyorsunuz. Bu çok delice ama hız tutkusu sanırım böyle bir şey ? bende kesinlikle olmayacak bir tarz olarak duracaktır, zevk almak için yaptığım bu sporun faciaya dönüşmesini hiç istemem daha bu sporda yapacağım çok şey var! Türkiye’de maalesef bu tarza çok önem verilmiyor, verenler ise koruma ekipmanlarına yurt dışındakiler kadar önem vermiyor. Vermemeleri normal çünkü gerçekten çok pahalı bunu motosiklet kullanıcıları gibi düşünün 50-60 bin TL çok iyi bir motosiklet alıp yanında 300-400TL kask alan insana nasıl bakıyorsanız bende onlara öyle bakıyorum. Ne kadar korkunç bir tarz gibi görülsede İstanbul’da Adalar gibi yerlere gidip çok yüksek hızlara çıkmadan sizde aslında downhill / freeride heyecanını azda olsa yaşayabilirsiniz. Turk Longboard Burgazada yaz kamplarında genelde yaptığımız aktivitelerden biride bu oluyor. Ekipmanlı ve kontrollü şekilde!

2.Tarz ( Dance) – Video

Dans hareketlerinden biri vardır etrafında bir anda dönersin hareketin adı pirouette’dir. Bu hareketin aynısını Longboard dans tarzında yapabiliyorsunuz. Dans tarzı deme sebepleri adeta üstünde dans ederek board’u hiç yere basmadan götürebildiğiniz. Bu tarzın dışarıdan estetik olarak çok güzel görüntüleri çıkmaktadır. Bu tarzla uğraşan sporcuların tahtaları çok uzundur. 52 inç ortalama dans tahtası boyutlarıdır. Tekerlekleri 65mm ortalamasıyla başlar genelde 50 derece truck kullanırlar ama bu isteğe göre değişebilir, rulmanları abec 7 veya abec 5 olabilir. Zımparalarının genelde ortalarını çıkarırlar ki dans hareketlerini daha rahat yapabilsinler. Bu tarzda sadece kask takmak yeterli olabilir.
Dizlik veya dirseklik taktığınızda dans hareketleriniz sınırlanabiliyor. Düşmesini biliyorsanız açıkcası bu tarzda düşmek görüldüğü kadar tehlikeli değil, freerunning yapan insanların düşme tekniklerini izleyin bu teknikler longboard’ta düştüğünüzde işinize yarayacaktır. Dünyada bu tarzla ilgili So You Can Longboard Dance gibi yarışmalar yapılıyor tabi burada freestlye gibi tarzlarla harmanlayan çok fazla insan görebiliyorsunuz. Türkiye’de 3 senedir İstanbul’da Sportfest çatısı altında Freestyle / Dans yarışmaları düzenlenmektedir.

3. Tarz ( Freestyle ) – Video

Sokakta yaratıcılığın en fazla konuştuğu tarzlardan biri olan Freestyle tarzının temelinde kaykay hareketleri yatıyor. Kaykayda gördüğünüz birçok hareketi longboard’ta yapan insanlara Freestyle longboard sporcusu deseniz yanlış olmaz çünkü ‘shove it’, ‘nocomply’, ‘kickflip’ gibi hareketler kökeninde kaykay hareketidir. Bu tarzda en iyi longboard sporcularından biri İspanyadaki Carl Foster diyebiliriz. Ben ilk onu izleyerek ‘hippiejump’ hareketini öğrenmiştim. Kaykay tarzında Rudney Mullen gibi efsanelerde aslında Freestyle skater diye adlandırılıyor. Çünkü yapılan bazı hareketler onlar tarafından keşfedilmiştir. Bu tarzda kullanılan tahtalar genellikle dans tarzındaki tahtalarıdır çünkü 2 tarzı birleştiren çok fazla sporcu vardır. Cruiser tarzındaki gibi kısa boardlarda kullanan sporcularda var tabi ama bir downhill tahtasıyla Freestyle yapmaya çalışmak size çok zor gelecektir. Zımparaları normal kaykay zımparası gibi olabilir. Rulmanları abec 7 veya abec 5 olarak seçilebilir.Truckları 50 derece seçilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Tekerlek olarak 65mm üstüne çıkmanız sizi zorlayabilir.

4. Tarz ( Cruiser ) – Video

Sahilde A noktasından B noktasına keyifle gittiğiniz olaya aslında cruising denir. Boardları bamboo seçmenizde fayda var hafif olması sizi yormayacaktır. Tekerleri burada seçim yaparken dikkatli olmalısınız. 78a tavsiye ederim sert teker yeri daha çok hissetmenize yol açacaktır. Tekerlek seçiminde 2 tip cruising yapan insan vardır biri bol slalomlu bunlar genelde daha ufak tekerlekler seçerler bunun avantajı slalomları daha rahat yapabilmeniz daha keskin dönüşler sağlayabilmenizdir. Diğeri ise geniş tekerlekler kullanırlar. Bunların dönüş kabileyetleri sınırlıdır ancak tekerlekleri geniş olduğu için tek adımla daha uzun yol alabilirsiniz. Trucklar 50 derece olması idealdir. Rulmanları kesinlikle abec 5 almalısınız diğerlerine göre abec 5’ler daha dayanıklıdır sonuçta uzun yollar yapacaksınız dayanıklı olması gereken en önemli ekipmanınız başta kaskınız sonra rulmanınızdır. Koruma ekipmanlarının hepsini takmanızı öneririm siz iyi bir longboard sporcusu olabilirsiniz ancak karşıdan gelen bisikletli veya araba sizin kadar dikkatli olmayabilir. Sahil yoludur deyip geçmeyin Caddebostan sahil yollarında ben kamyon bile gördüm?. Genel anlamda aslında her tarzın boarduylacruiser yapılabilir ama bu tarza özel boardları her zaman bir adım önde olacaktır.

5. Tarz ( Slalom,  Pumping, Carve ) – Video

Bu 3 isimde aslında birbirine çok yakın tarzlardır aynı kategoride adlandırılabilir. Hatta cruiser’in alt kategorisi olarak düşünebilirsiniz. Slalom için surf simulasyonu adıyla satılan cruising boardlar vardır bu olay için özel boardlar vardır. Trucklarınınbushing dizilimi bile çok farklı olanları gördüm. Adeta altınızda bir dalga varmış gibi karada gittiğinizi hissedeceksiniz. Bizim Turk Longboard Topluluğun sloganı Waves on Land gibi düşünebilirsiniz ? Bu tarza ilgi duyan sporcular genellikle sörfle uğraşır onlar için bir antreman aleti gibidir. Bu tarzdaki boardların rulmanları genellikle abec 5’dir ( abec 5 diğer rulamanlara göre daha uzun ömürlüdür) ve bu boardları zımparasız da kullanabilirsiniz. Çünkü bu tarzda  sahil yollarında çıplak ayakla kullanan sporcuları çok görüyoruz. Kask gibi koruma ekipmanlarına burada diğerlerine göre daha çok dikkat etmelisiniz çünkü hem cruising yapıyorsunuz hemde slalomun verdiği ivmeden dolayı hızınız daha çok artabiliyor, sürekli slalomlar yaptığınız içinde kontrolünüz normal cruising’e göre daha zor oluyor.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Enfal Altar Ç. @enfalaltarc