Longboard

Longboard Tekerlek Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

longboard

Longboard Tekerlek Seçimi Nasıl Yapılmalı

Longboard tekerlekleri poliüretan’dan yapılır. Tekerlek sertliklerinde ortasını 78A kabul edebiliriz. 78A’dan daha yüksek sayıda olan tekerlekler mesela 80A daha sert, 75A gibi daha düşük sayıda olanlar ise daha yumuşak tekerleklerdir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu width ve contact patch’lerdir. Width tekerin genişliğidir, Contact patch tekerleklerin yere temas ettiği yerinin uzunluğudur. Tekerlek çapları milimetre(mm) cinsinden değerlendirilir. Silikon tekerlekleri tercih etmemenizde fayda var hem dayanıksız hem de poliüretan kadar sağlam değillerdir. Longboard’un bilindiği üzere 5 Tarz’ı vardır; Downhill, Freeride, Dance, Freestyle, Slalom ( Carving ve Pumping denebilir) ve Cruser. Sizlere tarzlara göre tekerleklerinizi nasıl seçmelisiniz bunlardan bahsedeceğim.

Downhill 
Yüksek hızlara çıktığımız bu tarz’da tekerlekleri genelde contact patchleri büyük tercih ederler. Yumuşaklık derecesine gelince açıkcası 75A tekerlek kullananda gördüm 86A tekerlekte o yüzden burası kişisel tercihinize kalmıştır. Her sertlikte tekerle slide atarsınız. En iyi slide’ı en sert tekerlekle atarsınız diye bir durum söz konusu değildir. Kalite tekerlekleri seçmenizde fayda var çünkü slide atarken kalitesiz tekerlekler erimekle kalmayıp aynı zamanda parçalanabilir. Çap genişliklerine gelirsek minimum 70mm tekerlek tercih edilir.

Freeride
Genelde bu tarz için Longboard tekeri üreten firmalar özel olarak slide tekerlekleri satmaktadır. Genelde 70mm 80A olan bu tekerleklerin slide atarken erimesi ve parçalanmaması dikkat edilen bir durumdur.

Dance ve Freestyle
Dans ve Freestyle tarzını birleştiren çok fazla Longboard sporcusu vardır. Buradaki tekerlek seçiminin olmazsa olmazı 65mm 78A tekerleklerdir. Kişisel tercihe göre 80A hatta 86A kadar seçimler değişebilir. Ancak 65mm üstüne çok çıkmamak gerekir.

Slalom ( Carving, Pumping)
Bu tarzda eğer büyük bir Longboard’unuz varsa kesinlikle contact patch geniş almalısınız. Eğer board’unuzun inc’i düşükse contact patchleri küçük olanlar sizin için daha konforlu olacaktır. Sertlikleri 78A olması iyi olacaktır çünkü 80A ve üstünde yeri daha fazla hissetmeye başlayacaksınızdır.

Cruiser
Bu tarzda size tavsiyem eğer A noktasından B noktasına tek bir adımla gidebildiği kadar gitsin çok slalom yapmak istemiyorum diyorsanız, Contact patch geniş, ortalama 70mm ve 78A tekerlek kullanıcaksınız. Hayır ben tek adımla çok uzun yol gitmesi önemli değil ben slalomlarla zaten giderim bana kıvrak board lazım diyorsanız o zaman, Contact patchleri kısa, ortalama 70mm ve 78A tekerlek kullanıcaksınız.

Unutmayın! Tekerleklerin sertlikleri arttıkça yeri daha çok hissedersiniz. Kilonuzla tekerlek seçimi yapmanız çok doğru olmayacaktır çünkü çok kilolu olup 75A kullanan çok fazla sporcu gördüm. Genelde bu durumdan şikayet edenler bol pratik yapmayıp hareketleri çıkaramayınca veya slide atamayınca sorunu malzeme arayan sporculardır. Turk Longboard Topluluğu‘nda bir çok farklı marka modelde tekerlekleri kullanan üyeler gördüm sizde bu tekerlekleri etkinliklerde test etmek istiyorsanız bize katılabilirsiniz. Orangatang wheels, Sector 9 Nineballs, Abec11 veya Hawgs gibi markaları seçimlerinizde tercih edebilirsiniz.