Longboard

Longboard’da Cruising Seyahat Nedir ?

longboard

Longboard’da Cruising ( Seyahat )
Longboard akla geldiğinde, insanların çoğunun aklına gelen şey cruisingtir. Eğer longboard’a meraklıysanız, yaşadığınız şehirdeki güzel alanlarda boardunuzu kullanarak cruising yapabilirsiniz.
Longboard’ta cruising yapmak nedir ? Cruising genellikle, longboard’unuzu sakin ve akıcı bir şekilde, sokak ya da yolda yavaşça sürerek keyif için gezmek ya da bir yerden diğerine gitmek demektir. Cruising, her yaş ve formda insana hitap eden oldukça popüler bir longboard disiplinidir.

Cruising çoğu zaman, özellikle downhill, hız ya da freestyle/trick odaklı olmayan tüm longboard aktivitelerine verilen isimdir. Yine de, cruising yapmak nasıl ve nerede yapılacağına bağlı olarak farklı insanlar için faklı şeyler içerir.

Aşağıdaki cruising stilleri en yaygın olanları artan gerekli beceriler ve atikliğe göre sıralanmıştır:
Boardwalk riding
Long-distance cruising
Urban cruising
Flat ground carving
Şimdi bu stillere ve gerektirdiği ana becerilere yakından bakalım.

Boardwalk cruising
Longboard Board Walking

Boardwalk cruising, park ya da sahil gibi hoş ve güzel yerlerde yapılan cruising çeşididir. Bu cruising çeşidi, rahatlama ve günün tadını çıkarırken tempolu yürüyüş ya da bisiklet gibi hafif bir egzersiz anlamına gelir. Boardwalk cruising için pintail tarzı longboardları tercih edebilirsiniz. Sabitlik için 40″ ya da daha uzun tahtala seçebilirsiniz. Ölçülü bir flex e sahip düz bir tahta (concave’siz) bu tip cruising için mükemmeldir. Flex size daha rahat bir sürüş sağlar ve eklemlerinize daha az baskı yapar. Güzel bir süspansiyon hissi için büyük ve yumuşak tekerlekler tercih edin. Boardwalking cruising yaparken öğrenmeniz gereken başlıca teknikler, yumuşak itişler, ayak freni ve geniş dönüşler için eğilmektir.

Long – distance cruising
Longboard Distensce

Longboard’ta cruising yapmak için diğer genel sebep ise, uzun mesafe seyahatidir. Seyahat için board tipi ve becerileri daha çok, yol katederken daha hızlı gitmek için daha az efor sarfetmek üzerine yoğunlaşmıştır. Seyahat için board seçerken, uzun ama uzun süre boyunca daha az eforla itmeye devam etmenize olanak sağlaması açısından olabildiğince yere yakın bir deck seçmeniz gerekir. Üzerinde durmak için uygun uzunlukta drop platform – ya da double drop (drop deck + drop-through) – en iyi seçim olacaktır. Bu tip cruising boardlar itiş için iyi olmakla beraber, yere daha yakın olduğunuzdan oldukça dengelidir. Denge, eğim ve yavaş dönüşler uzun mesafe cruising için ihtiyacınız olan şeylerdir. Hız için geniş çaplı (70-75 mm), tümsek ve deliklerden kaynaklı sarsılmaları absorbe etmesi için oldukça yumuşak ( kilonuza uygun olarak düşük bir durometrede) tekerlekler seçmeniz gerekir. Ayrıca her bir itişiniz arasındaki süreyi maksimuma çekmek için iyi kalitede bearings de seçmelisiniz. Uzun bir deck sürerken, tipik olarak daha iyi kontrol ve hız için, ağırlığımızı öne vererek, nose kısmına yakın dururuz. Long-distance cruising için öncelikle öğrenmeniz gereken beceri power pushing dediğimiz kuvvetli itiştir. Ön ayağınız üzerinde denge sağlamada ustalaşmanız gerekir.

Urban Transportation Cruising

Longboard Cruisering

Kentsel ulaşım için Longboard
Eğer longboardunuzu şehir içerisinde bir yerden bir yere gitmek için kullanmak istiyorsanız, farklı beceriler ve farklı boardlara ihtiyacınız olacak. Şehir cruisingi daha atik ve çevik bir board gerektirir. Bu tip cruising için daha kısa boardlar (32 – 38″ arası) ve sıkı bir dönüş yarıçapı önemlidir. Daha kısa olmasının yanı sıra, longboardunuzun daha sert olması dönüşlerde size daha fazla manivela gücü sağlar. Bu da daha sert dönüşler yapmanıza yardımcı olur. Daha kısa longboard hem daha hafif hem de taşınması daha kolay olduğundan, trafiğe girdiğinizde longboardunuzu elinize alıp kaldırıma geçip yürümeniz daha kolay olur. Kicktail’i olan bir board, küçük engelleri aşmanız ve kaldırıma atlamanız için yardımcı olabilir fakat, daha kısa dingil mesafesinden dolayı sabitlik konusunda yeterli olmayabilir. Şehir cruising i için daha küçük bir longboard sürerken, vücudunuz hep tetikte ve dizleriniz seri dönüş ya da zıplamalarr için hep hazırda olmalıdır. Longboardunuzun reaktif olmasından dolayı sürekli denge ağırlığınızı sık sık yeniden ayarlamanız gerekir. Ayrıca arabalara insanlara ve hayvanlara da dikkat etmeniz gerekir. Şehir cruising i, sürekli itiş, hızlı dönüş, ufak zıplamalar ve ani ayak freni gerektirir.

“Carving” Cruising

Longboard Carving

Carving genelde cruisingten ayrı bir disiplin olarak tanımlanır. Düz bir zeminde carving yapmak, longboard üzerinde yapılan cruisingin muhteşem bir kısmı olabilir, bu nedenle dördüncü stil olarak bunu da ekledim.
Carving, ayak itişi olmadan, ardışık dönüşleri birbirine bağlayarak, ağırlık yönünü güçlü bir şekilde değiştirerek itiş enerjisi vermektir. Carving herhangi bir longboard ile yapılır ama carving için özel olarak tasarlanmış boardlar da vardır. Carving normal cruisingten daha hızlı dönüşler gerektirir. Carving yaparken, dönüşlerinizin vücudunuzun dönüşlerine uyumlu olarak çok düz bir şekilde, sarkaç gibi akmasını istersiniz. Bunun için orta boylarda, derin dönüşler için gevşek trucklara sahip, ayaklarınız öne arkaya hareket ederken ayaklarınızı koruması için concave’i olan bir board tercih edebilirsiniz. Topmount boardlar bu seçim için oldukça uygun olacaktır. Derin dönüşler için daha yumuşak ve kare tekerleklere sahip olmanız gerekir. Wheelbite (tekerlek ısırması)’ ı önlemek için, tahtanızı riser ile yükseltebilirsiniz. Dönüşler yapmak hız ve dalga şeklinde vücut harekeleri gerektirir. Carving tüm vücut dönüşü ve başınızdan ayaklarına kadar ağırlık değişimi içerir. Dönüş gerçekleştirirken, vücut enerjiniz longboardunuza aktarılır. Hangi noktada ağıelık merkezinizi değiştirmeniz gerektiğini anlamak çok önemlidir.

Toparlarsam, longboardunuzla Cruising yapmak, yukarıda incelediğimiz sahilde kolay sürüşlerden uzun mesafeler boyunca itişlere bir çok şekilde çeşitlendirilebilir. Sizin stiliniz ne olursa olsun, yaptığınız şey için doğru longboardu seçmek bu işi hem kolaylaştırır hem de daha zevkli hale getirir. Halihazırda bir longboarda sahipseniz, yazımdaki bilgiler ve öneriler ile tercih ettiğiniz sürüş tarzınızı daha iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.