Röportajlar

Modern Skate Park ve Surf & Skate Sahibi George Leichtweis Röportajı

longboard

Modern Skate Park ve Surf & Skate Sahibi George Leichtweis sizlerin merak ettiği soruları cevapladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
George:
Ben George Leichtweis, Detroit, Michigan, ABD’de Modern Skate & Surf ve Modern Skate Park’ın sahibiyim. Detroit şehrinde doğdum ve büyüdüm. İlk skateshop’umu 1979’da açtım.

modern skate surf

Kaykay’a başlamanıza ilham veren ne oldu?
George: 1960’larda clay tekerlek ve loose ball rulmanlarla Roller Derby Board’da kaykay yaptım, ancak sert tekerleklerle Detroit kaldırımlarında kaymak zordu. Üretan tekerlekler çıktığında ve kaykayda devrim yarattığında üniversiteye gidiyordum. 1979’da tekrar girdim.

modern skate park george

Modern Skate and Surf’ün nasıl başladığını anlatır mısınız?
George: 1979 yazında ABD, California, Venice Beach’teki arkadaşlarımı ziyarete gittim ve Kaliforniya’nın kaykay, sörf ve tekerlekli patenin yaşam tarzını çok sevdim. Bu yaşam tarzını Michigan’a (ABD’nin “Ortabatı” bölgesinde ve Kaliforniya’dan 2000 milin (3200 km) üzerinde) geri getirmek istedim.

longboard shop

Modern Skate and Surf’ü kurarken püf noktaları nelerdi?
George: 20 yılı aşkın bir süredir rampalar inşa ettikten ve kendi küçük skate parklarımı işlettikten sonra. Vans sponsorluğunda bir skate parkı (53.000 fit kare – 4.925 metrekare) satın aldım ve taşınmak zorunda kalana kadar yaklaşık 5 yıl işlettim. Üç üst tabakayı ve tüm alt tabakaları katalogladım ve bir yıl boyunca 20 fit (6 m) yüksekliğinde istiflenmiş paletlerde sakladım. Daha sonra onu 30 mil (48 km) hareket ettirdim ve yeniden birleştirdim ve sahibi olduğum bir binada 60.000 fit karelik (5575 metrekare) yeni bir skate park’a birçok başka özellik ekledim.

modern skate

Longboard sporuna yeni başlayanlar için ne gibi tavsiyeleriniz var?
George: Bir tepeyi “bombalamadan” ve hızlı giderken nasıl “sıyrılacağını” bilmediğinizi öğrenmeden önce, rahat manevra yapmak ve hızla gitmek için düz zeminde pratik yaptığınızdan emin olun.

modern skate park

Favori kaykay hareketiniz nedir?
George: Crail grab on half pipe.

modern skate park longboard e1690974624773

Sizi en çok zorlayan kaykay hareketleri hangileriydi?
George: Bu bir hareket değil, ancak büyük bir dikey rampaya girmek benim için her zaman korkutucu olmuştur (ve olmaya da devam etmektedir).

Hayalini kurduğunuz en büyük paten projesi nedir?
George: Ücretsiz kayabileceğiniz 15’ten fazla halka açık skate parkının inşasına yardım ettim, ancak 60.000 metrekarelik kapalı parkım gerçek olan bir rüyaydı. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük 3. skate parkıdır.

Özetlemek gerekirse Türk Longboard üyelerine neler söylemek istersiniz?
George: Hangi beceri seviyesine götürürseniz götürün kaymanın tadını çıkarın. Çaba gösterdikleri için o kadar iyi olmayabilecek diğerlerini kabul edin. Ve sadece eğlenin.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi