Fingerboard

Fingerboard Hakkında Bilinmeyenler

longboard

Fingerboard, Türkçe adıyla Parmak Kaykayı ilk olarak 1960’ların sonunda ev yapımı parmak oyuncakları ve skateshop’larda anahtarlık olarak satışa sunuldu.

Fingerboard, bir kişinin parmaklarıyla kaykay hareketlerini taklit ederek “kaydığı” ve gerçek kaykayın minik kopyasına verilen addır (yaklaşık 1: 8 ölçeklidir). Parmak Kaykay yaklaşık 10 santimetre uzunluğundadır ve 29 ila 33 mm (veya daha fazla) arasında değişen çeşitli genişliklere sahip olabilir. Kaykay hareketlerini ayak yerine parmak kullanılarak yapılır.

Fingerboard üzerinde yapılan hareketler, gerçek kaykaylarda yapılan hareketlerden ilham alır. Cam Fox Bryant, ilk parmak kaykayını yapan kişi olarak tanınmaktadır ve Powell-Peralta’nın “Future Primitive” videosundaki skeçi, 1980’lerin ortalarında dünyadaki kaykaycılara parmak sörfü yaptırdı olarak basına yansımıştır. Aynı sıralarda, Trans World Skateboarding dergiside nasıl fingerboard yapılır adında bir makale yazmıştır.

Parmak Kaykay Hareketleri

Parmak Kaykayı, 1980’ler itibariyle kaykay sektörünün çevresel bir parçası olmuştur. Türkiye’de ilk defa Türk yapımı profesyonel bir parmak kaykayını 2020 yılının sonlarında gördük. İlk Türk yapım parmak kaykayı WOODENBLACK FINGERBOARDS tarafından üretilmiştir. Parmak Kaykayı aslında bildiğimiz kaykayların parmak boyutuna getirilmiş halidir. Profesyonel Parmak Kaykayları ise normal parmak kaykaylarına kıyasla, plastik yerine gerçek akçaağaçtan imal edilmiştir, özel trucklarla birlikte minik gerçek rulmanları vardır, diğer parmak kaykaylarına oranlaprofesyonel parmak kaykaylarında kaykay hareketlerini yapmak daha rahattır çünkü birebir aynı oranda concave’e sahiptir.

Parmak Kaykay Enfal

Dünya genelinde sponsorlukların alındığı ve büyük organizasyonların düzenlendiği oldukça yaygın bir spor haline gelmeye başlamıştır. Kaykay’da gerçekleştirilen birçok hareketi parmak kaykayında sergilemek mümkündür. Bu hareketler hakkında kapsamlı bir Türkçe video bulunmadığı için; fingerboard hareketlerini sade ve anlaşılır şekilde anlatan bir YouTube serisi çektim. Aklınıza gelebilecek birçok başlangıç-orta seviyesindeki harekete değindim.

Fingerboard videolarını çektiğim oynatma listesine ulaşmak için BURAYA TIKLA

Yeni Fingerboard içerikleri için beni takipte kalın!

 

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.