Longboard Nasıl Kullanılır?

Longboard birçok insan için keyif verici bir aktivitedir. İster ulaşım için olsun, ister sadece keyif sürüşü için olsun, Longboard’un birçok stili vardır.

Longboard’da yeniyseniz, başta göz korkutucu gözükebilir. Paniklemeyin. Carving öğrenmek oldukça kolaydır ve kısa zaman içinde bu alanda uzmanlaşabilirsiniz. Şimdilik, temel şeyleri öğrenmeniz gerekiyor. Biz de tam olarak bunun için buradayız. İşte okumayı bitirdiğiniz gibi, hemen Longboard yapmaya başlamanızı sağlayacak temel şeyler şöyle…

Longboard Nasıl Kullanılır

Daha detaylı eğitim videoları olarak Enfal’in Tarkan Kutup’la birlikte çektiği 2 bölümden oluşan videosuna izlemek için TIKLA

longboard-push

Longboard’un En Basit Stili

Longboard öğrenmeye başlamak ilk adımla başlar. Bir çok Longboard sürüş stili vardır. Yine de, ihtiyacınız olan şey cruising gibi basit stillerdir. Bu sadece bir ayağınızla Longboard’u itip diğeriyle Longboard üzerinden durmaktan ibarettir. Bu ayrıca diğer zor stilleri öğrenmek için de atılacak ilk adımdır. Basit stili tamamlayınca, kayarken ileri geri gidip geleceğiniz carving’i deneyebilirsiniz. Yeterince iyi olduğunuzu düşündüğünüzde, dans ya da freestyle deneyebilirsiniz.

longboard-goofy-regular-pozisyonu

Goofy mi Regular mı?  Duruşunuz nedir?

Rehber ayağınızı belirlemek Longboard için önemlidir. Tabii ki, sürerken kendinizi rahatsız hissetmek istemezsiniz. Yanlış bir duruş, kazalara sebep olabilir. Bu nedenle, sadece rehber ayağınızla kaymanızı öneririz. Longboard üzerinde iki çeşit duruş stili vardır. Goofy ya da Regular. Regular duruşta, sol ayak önde sağ ayağınız arkadadır ve itiş sağ ayakla yapılır. Goofy duruşta ise, tam tersidir, sağ ayak önde sol ayak arkadadır ve itiş sol ayakla yapılır. Regular duruşta yüz sağa, goofy duruşta ise sola çevrilir. Size hangisi daha rahat geliyorsa, onu tercih edin.

Longboard nasıl itilir ?

kaymaya başlamak için, itmeniz gerekir. Bu noktada bir ayağınızı yere koyup, board’u ileri götürmek için itişe başlamanız gerekiyor. Boardunuzu itişinizin iki şekli vardır. Normal itiş, arka ayağınızla yaptığınız itiştir. Bir de ön ayağınızla ittiğiniz mongo stili vardır. Bu stil için vücudunuzu doğru sürüş pozisyonuna getirmek için döndürmeniz gerekir. Bu nedenle normal itiş doğru kullanım için daha iyidir.

İtiş tekniklerinden konuşurken, öncelikle boardunuzun iyi olduğundan ve koruma ekipmanlarının doğru kullanıldığından emin olun. Sonrasında ön ayağınızı boarda, arka ayağınızı yere koyun. Vücut ağırlığınızı boardun merkezinin üzerinde tutarak, yerdeki ayağınızla kendinizi iterek ilerleyin. Ön ayağınızı 45 derece, arka ayağınızı 90 derecelik açı ile tutmanız daha iyi olacaktır.

Kafanızı hep dik tutun ve önünüze bakın. Bu şekilde kazaları önler ve dengenizi korursunuz. Ayrıca, tek bacağınızı board üzerinde tutarsınız. Bu nedenle denge çalışmak oldukça önemlidir. Tek ayağınız havada bir şekilde sürme konusunda pratik yapın. Sonrasında, hareketsiz duran board üzerinde de aynısını deneyin. Ve son olarak, hareket halindeki boardunuz üzerinde de aynısını deneyerek dengenizi çalışın. Tüm bunları tamamladıktan sonra, yavaşça hızınızı artırabilirsiniz.

Longboardda Dönüş ve Carving

İtiş numaralarını hallettiniz mi? Dönüşler ve carving bir sonraki adımınız olacak. Yine, vücut pozisyonunuz burada da önemli. Kendinizi iterken olduğu gibi, ön ayağınızı 45 derece, arka ayağınızı 90 derecelik açıda ve vücut ağırlığınızı boardun merkezinde tutun. Burada ağırlığınızı ön ayağınıza daha fazla vermeniz gerekir. Gelin yokuş aşağı inerken, hız titremelerini önlemek için güvenli bir duruş bulalım.

Şimdi, dönüş yapmak için, ağırlığınızı tam tersi yöne verin. Ayak parmaklarınıza ağırlık verirken, omuz hareketleri ile göğsünüzü açıp kapatabilirsiniz. Basit bir başlangıç için, başınızla dönüş yönünüze doğru bakın ve vücudunuzun başınızı takip etmesine izin verin.

Carving, çok hızlı giderken yavaşlamak için yararlı olacaktır. İhtiyacınız olan şey, sola derin bir dönüş ve arkasında aynı şeyi sağ tarafa doğru da yapmaktır. Bu hareketleri bir S şekli oluşturacak şekilde devam ettirin. Daha rahat hareket etmeye başlayınca, daha yüksek hızlarda carvinge başlayabilirsiniz.

Longboard’u nasıl durdururuz?

Durmak, öğrenmeniz gereken önemli bir beceridir. En basit durma stili, ayak frenidir. Ayak freni yaparken, arka ayağınızı boarddan alıp yere koyarak sürtünme oluşturursunuz. Bu sürtünme, hızınızı azaltır ve sonunda durmanızı sağlar. Başlarda nazik olun, sonrasında yüksek hızlarda durmayı deneyin. Ana durmayı öğrendikten sonra, carving yaparak durmayı öğrenebilirsiniz. Carving ile, ayağınızı boarddan kaldırmanıza ve vücut pozisyonunuzu değiştirmenize gerek kalmaz. Carving ile durmak için, derin carvelar yapmanız gerekir.

Longboard-Koruma-Ekipmanlari

Sürüşlerinizde güvenliği elden bırakmayın!

Longboardunuzdan ne kadar iyi düşerseniz düşün, bu önemli değildir. Sürücüler her an düşebilir bu nedenle, tüm koruma ekipmanları ile kafanızı korumanız çok önemlidir.

Öncelikle, Longboard’unuzun tüm parçalarının sağlam olduğundan emin olun. Sonrasında da iyi bir kask bulun. Etrafınızda olan bitenden haberiniz olması için kulaklıklarınızı çıkarın. Müziksiz yapamıyorsanız, bunun için bir hoparlör ya da telefonunuzu kullanın. Dizlik ve dirseklikler zorunluluktur ve slide atmayı düşünüyorsanız slide elvideni de alabilirsiniz.

Güvenli düşüş metotları öğrenilmesi gereken becerilerdir. Düştüğünüzde, nasıl yuvarlanmanız gerektiğini öğrenin. Düşecek gibi olursanız, bilek ve dizleriniz bunun yararı olacaktır. Yolda sürüyorsanız, trafik kurallarına da uymanız önemlidir. Önerim güvenlik şeridi ya da bisiklet yolunu kullanmanız. Trafiğin ters yönüne doğru sürmemeye çalışın.

Gece sürüşleri yapmayabilirsiniz, yine de gece sürüşüne çıkmak istiyorsanız, kaskınız için iyi bir led lamba kullanabilirsiniz. Ayrıca, tüm trafik işaret, ışık ve levhalarını takip etmeyi unutmayın.

Sonuç olarak, longboard eğlencelidir ve zamanla bu konuda daha iyi hale gelirsiniz. Profesyonel bir sürücü olmak için sürekli olarak pratik yapmanız gerekir. Daha iyi anlamanız için videolar da izleyebilirsiniz. Ve tabii, Turk Longboard ekibi olarak, bizle de iletişime geçebilirsiniz.

Başlangıç sorumuz, longboard nasıl yapılır idi. Umarım iyi açıklayabilmişimdir. Şimdilik, bu yazı başlangıç için yeterli olacaktır. Ana teknikleri öğrenin ve kendinizi korumayı unutmayın.

Başlangıç adımlarını tamamladıktan kendinizi geliştirmeniz için, yazılarımızı takipte kalın.

Keyifli sürüşler !