Longboard

Longboard Boyama ve Tasarım Nasıl Yapılır ?

longboard-tahta-boyama

Longboard’um veya Kaykay’ım eskidi, desenini artık beğenmiyorum diyorsan ya da bir farklılık arıyorsan doğru yazıyı okuyorsun !

Longboard’unuzu elden geçirmek, farklılık katmak istiyorsanız yapacağınız işlem aslında çok basit. Evet, biraz zaman alabilir ama sonuçtan memnun olacaksınız, emin olun. Çünkü insan, kendi elinden çıkmış olan bir şeyi kullanmaktan daha çok zevk alır.

Öncelikle Longboard’unuzun büyüklüğüne göre, Longboard üzerine ne çizeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu sevdiğiniz bir çizgi film karakteri, esprili bir yazı ya da sadece desenler de olabilir. Buna karar verdikten sonra bir kaç aşamada baktığınızda gurur duyacağınız bir Longboard elde etmiş olacaksınız.

Ne çizeceğinize karar verdikten sonra yapacağınız ilk şey bunu nereye çizeceğinizdir. Eğer ayaklarınızı koyduğunuz yere çizecekseniz Longboard üzerindeki Longboard zımparasını tamamen çıkartmanız gerekiyor. Eğer alt kısma çizeceksiniz burayı nalburdan alacağınız su zımparası ile zımparalamanız gerekiyor, aynı şekilde ayak koyduğunuz yere çizecekseniz de, Longboard zımparasını söktükten sonra yine burayı su zımparası ile zımparalamanız gerekiyor. Bunun amacı yüzeyin düz ve pürüzsüz olmasını sağlayacak, çizimi ve boyamayı kolaylaştıracaktır. Sonrasında, tavsiyem öncelikle Longboard’unuzda çatlak veya kalkma, parça kopması gibi birşey varsa bunu onarmanız olacak. Bu işlem için nalburlarda satılan “ağaç macunu” oldukça işinizi görecektir. Ağaç macunu dediğimiz şey kabında macun kıvamında olup, havayla temas haline kuruyup sertleşen bir materyaldir. Çatlak vs kapattıktan sonra yine su zımparası ile macunun fazlalıklarını alarak burayı düzleştirebilirsiniz. Bu macunu kullanırken dikkat etmeniz gereken şey, kurumasıdır. Macunun kuruması zaman alacağından en azından 2-3 gün beklemenizi öneririm.

Yapım Aşaması videosunu izlemek için TIKLA

Tüm çatlak, çizik gibi şeyleri onardıktan ve çizim yapacağınız yüzeyi zımparaladıktan sonraki aşama çizeceğiniz şeyin boyutunu ayarlamak. Bunun için Longboard ölçülerinizle uyumlu bir şekilde herhangi bir program ile çiziminizin boyutunu büyültüp küçültebilirsiniz. Çıktı alma imkanınız varsa çıktı alabilir, böyle bir imkanınız yoksa bilgisayar ekranınıza A4 kağıdı koyarak çizimi kopya edebilirsiniz. Bilgisayar ekranı üzerinden çizerken, çizimi bölmeniz gerekebilir. Bu çizimleri daha sonra birbirlerine sabitleyerek de çiziminizi elde edebilirsiniz.
Sonrasında, çizimi Longboard üzerine aktarmak için size tavsiyem karbon kağıdı dediğimiz kopya kağıdı kullanmanız. Çizim yapacağınız alanı seçip karbon kağıdını Longboard’a bant yardımı ile sabitleyin, üzerine de çiziminizi sabitleyin. Tahta sert olduğundan, çizimin Longboard üzerine net şekilde çıkması için, fazlaca bastırmanız ya da bir kaç kez üzerinden geçmeniz iyi olacaktır. Çizme işlemi bitince çizim kağıdı ve karbon kağıdını kaldırdığınızda Longboard üzerinde çizimi göreceksiniz. Benim çizimim iyidir, resim konusunda yetenekliyim diyorsanız direk bakarak da çizim yapabilirsiniz.

Çizim işlemi bittikten sonraki aşamamız boyama kısmı. Boyama için önerim her yüzeyde oldukça iyi sonuç veren akrilik boya. Akrilik boya kuruma ve uygulama açısından oldukça kolay bir boyadır. Çizimi boyamak için uygun boyutlu fırça seçimi de önemlidir. Detay boyayacaksanız daha ince, geniş yüzey boyayacaksanız da kalın fırça kullanmanızı öneririm. Boyama işlemi bitince eğer vaktiniz varsa Longboard’u kurumaya bırakabilirsiniz, ama eğer vaktim yok bir an önce bitirmek istiyorum derseniz saç kurutma makinası kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinası ile hızlı bir sonuç alarak sonraki işlemlere devam edebilirsiniz.

Boyanız tamamen kuruduktan sonra önerim çizgilerinizin daha düz olması açısından marker dediğimiz tahta kalemleri kullanmanız. Bu kalemler cd kalemi olarak da anılır ve silinmezler. Siyah boyayı fırça ile dümdüz çizmeye çalışmak zordur. Elimiz titrediği an baştan yapmamız gerekebilir. Bu nedenle bu tarz kalemler kullanmak, hakimiyet daha kolay sağlandığından daha iyi sonuç verecektir. Yine çizeceğiniz çizgilerin kalınlığına göre seçtiğiniz bir marker ile hızlı bir sonuç almış olacaksınız.
Tüm çizme ve boyama işlemi bittikten sonra yapacağımız kısım biraz daha kolay. Vernik kısmı.

Vernik için tavsiyem kesinlikle sprey ve parlak vernik kullanmanız. Sprey olmasının nedeni kullanımının daha kolay ve yüzeyde daha eşit dağılıyor olması. Fırça ile sürülen vernik kullandığınızda, verniği eşit dağıtamadığınız taktirde, verniğin fazla olduğu kısımların kuruma süresi uzayacak, Longboard’un yüzey şekli bozulacak ve hatta çiziminiz de kayma ve dağılmalar olacaktır. Sprey vernikte bu tarz bir problem yaşamanız çok düşük bir ihtimaldir. Parlak vernik seçmemizin nedeni de, çiziminizin daha canlı gözükmesini sağlayacaktır. Özellikle ayaklarınızı koyduğunuz kısma çizim yaptıysanız parlak vernik seçmek çok daha önemlidir. Zaten üzerine Longboard zımparası çekeceğiniz için görüntü doğal olarak matlaşacaktır. Verniği uygulamadan önce özellikle alt kısma çizim yaptıysanız mümkünse tekerlek ve Longboard trucklarınızı çıkartmanız yararınıza olacaktır. Çıkartmadan vernik atmak istiyorsanız, truck ve tekerleklerinizi bir poşet yardımı ile kapatarak verniğin buralara değmemesini sağlayın. Kesinlikle verniği kapalı alanda atmaya kalkışmayın! Açık havada bahçe balkon vs. gibi bir yerde rüzgar yönüne göre, hızlı ve çabuk, en az bir karış mesafe kalacak şekilde verniği board üzerine sıkın. Çok yakından sıkarsanız, sprey olduğundan boyada kaymalar meydana gelebilir. Çok uzaktan sıktığınızda da amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Verniği atarken yüz bölgenize gelmemesine dikkat edin. Sonuçta elinizde tuttuğunuz şey bir kimyasal! Mümkünse eldiven kullanın. Uygulamanız bitince en az bir gün boyunca Longboard’unuzu kurumaya bırakın.

Eğer alt kısma çizim yaptıysanız burada işiniz bitiyor, ama üst kısma çizim yaptıysanız mutlaka Longboard zımparası kullanmanız gerekecek. Vernik attığınız alan çok düz ve kaygan bir zemin haline geleceğinden, zımparasız Longboard üzerinden durmanız neredeyse imkansız hale gelebilir. Siyah board zımparasını çizimi kapatmayacak şekilde keserek, parçalar halinde yapıştırarak kullanabilirsiniz. Ama tavsiyem şeffaf zımpara kullanmanız. Şeffaf zımpara ile hem tüm Longboard’u kaplayabilir hem de Longboard’unuzu sürerken çiziminizi her daim görebilirsiniz. Zımparayı uygularken de dikkat etmeniz gereken kısım baloncuk kalmaması ve tabii ki elleriniz! Baloncuk olmaması için, zımpara uygulama işlemini kendi başınıza değil biriyle yapmanızı tavsiye ederim. Böylece daha dikkatli ve yavaş bir şekilde uygulayarak zımpara ile Longboard aradın da baloncuk oluşumunu en aza indirmiş olursunuz. Zımparayı mümkünse kalın eldiven ile uygularsanız elinizde kesik ya da çizikler de oluşmaz. Daha detaylı bilgi için benle de iletişime geçerek fikir ve yardım isteyebilirsiniz.

 

Keyifli sürüşler !

Yazar: Hilal Ateş @harbegidensarisaclikiz