Longboard

Longboard Dancing İstanbul içinde nerede yapılır?

longboard dancing istanbul

Longboard Dancing İstanbul içinde genellikle anadolu yakası caddebostan veya avrupa yakası beşiktaş sahilde yapılmaktadır.

Longboard Dance Nedir

Dans hareketlerinden biri vardır etrafında bir anda dönersin hareketin adı pirouette’dir. Bu hareketin aynısını Longboard dans tarzında yapabiliyorsunuz. Dans tarzı deme sebepleri adeta üstünde dans ederek board’u hiç yere basmadan götürebildiğiniz. Bu tarzın dışarıdan estetik olarak çok güzel görüntüleri çıkmaktadır. Bu tarzla uğraşan sporcuların tahtaları çok uzundur. 52 inç ortalama dans tahtası boyutlarıdır. Tekerlekleri 65mm ortalamasıyla başlar genelde 50 derece truck kullanırlar ama bu isteğe göre değişebilir, rulmanları abec 7 veya abec 5 olabilir. Zımparalarının genelde ortalarını çıkarırlar ki dans hareketlerini daha rahat yapabilsinler. Bu tarzda sadece kask takmak yeterli olabilir. Dizlik veya dirseklik taktığınızda dans hareketleriniz sınırlanabiliyor. Düşmesini biliyorsanız açıkcası bu tarzda düşmek görüldüğü kadar tehlikeli değil, freerunning yapan insanların düşme tekniklerini izleyin bu teknikler longboard’ta düştüğünüzde işinize yarayacaktır.

Longboard Freestyle Nedir

Sokakta yaratıcılığın en fazla konuştuğu tarzlardan biri olan Freestyle tarzının temelinde kaykay hareketleri yatıyor. Kaykayda gördüğünüz birçok hareketi longboard’ta yapan insanlara Freestyle longboard sporcusu deseniz yanlış olmaz çünkü ‘shove it’, ‘nocomply’, ‘kickflip’ gibi hareketler kökeninde kaykay hareketidir. Bu tarzda en iyi longboard sporcularından biri İspanyadaki Carl Foster diyebiliriz. Ben ilk onu izleyerek ‘hippiejump’ hareketini öğrenmiştim. Kaykay tarzında Rudney Mullen gibi efsanelerde aslında Freestyle skater diye adlandırılıyor. Çünkü yapılan bazı hareketler onlar tarafından keşfedilmiştir. Bu tarzda kullanılan tahtalar genellikle dans tarzındaki tahtalarıdır çünkü 2 tarzı birleştiren çok fazla sporcu vardır. Cruiser tarzındaki gibi kısa boardlarda kullanan sporcularda var tabi ama bir downhill tahtasıyla Freestyle yapmaya çalışmak size çok zor gelecektir. Zımparaları normal kaykay zımparası gibi olabilir. Rulmanları abec 7 veya abec 5 olarak seçilebilir.Truckları 50 derece seçilmesi işinizi kolaylaştıracaktır. Tekerlek olarak 65mm üstüne çıkmanız sizi zorlayabilir.

Popüler Longboard Freestyle ve Dancing Alanları

Caddebostan Boyalı Alan

longboard

Adres: Suadiye Mahallesi, Çetin Emeç Blv. İstanbul Anadolu Yakası / Kadıköy

Beşiktaş Barbaros Meydanı

kaykay

Adres: Sinanpaşa, Barbaros Blv. İstanbul Avrupa Yakası / Beşiktaş

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.