Longboard

Longboard için Kask Seçimi Nasıl Yapılır?

longboard

Asla gözden kaçırmamanız gereken bir şey varsa bu, güvenlik teçhizatıdır ve bunun için iyi para harcamak gerekir. Sokak ve park patencilerinin aksine, bir bütün olarak longboard topluluğu, gerektiğinde kask ve diğer güvenlik ekipmanlarının kullanılmasını teşvik eder. Kask takmaktan hoşlanmayacaksınız, diğer sürücüler size hak ettiğiniz değeri vermeyebilir hatta küçümseyebilir.

 

Longboard sporu tehlikeli midir?

Bu çok açık ve net bir sorudur ve hangi tarzda kayıyorsanız kayın, ne kadar tedbirli, dikkatli ve tecrübeli olursanız olun, düşüp bir yerinizi incitmeniz sadece ufak bir çakıl taşına bakar. Sürücüler, bir çakıl taşı tekerleğe takıldığı zaman düşmeniz, freestyle kategorisinde hareket yaparken  yanlış bir şekilde gerçekleştirdiğiniz inişlerden kaynaklanan yaralanmalar, sokak veya park pateni kadar tehlikeli, riskli ve ölümcüldür. Serbest stil ve downhill tarzında yaşanan yaralanmalar, sürücü daha az deneyimli olduğunda daha yaygındır, bu nedenle bu tarzlarda kayarken güvenlik donanımı son derece tavsiye edilir. Sonunda, sürücü daha deneyimli hale geldikçe, bu kazaların yaşanma olasılığı da azalacaktır. Endişeli ebeveyninize, ihtiyacınız olan tek şeyin iyi koşullarda güvenlik donanımı ve biraz sabır olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

Kasklardaki güvenlik sertifikaları neler? ne işe yararlar…

Kaykay ve kaykay kasklarında kullanılan en yaygın sertifikalar CE, ASTM ve CPSC’dir. Sadece üç tane var, onları tanımamak için hiçbir bahanen yok.

Kaskları ucuza almaya çalışmayın, bilinen markalardan kask satın almak, vücudunuzun diğer bölümlerinden farklı olarak, yalnızca bir tane bulunan başınızı, vücudunuzun onsuz çalışamayacağını göz önünde bulundurarak bir alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz, ve onu korumak için ne gerekiyorsa yapın.

İdeal bir kaykay kaskının görsel örneği:

longboard

 Bunun gibi arkası korumalı ve sertifikalı bir kask işinizi görecektir.

 

CE Standartları (Fransızcası Conformité Européenne, Ingilizcesi European Conformity, Türkçesi Avrupa Standartları Uygunluğu)

CE işaretleri, kaskın Avrupa Ekonomik Topluluğu Direktifinde belirtilen standartları karşıladığını gösterir. Bu direktif zorunludur, bu nedenle Avrupa’da satılacaksa tüm kasklar CE sertifikalı olmalıdır. Aşağıda gösterilen sertifika’nın yanında 1078 yazan bir kask arayın:

ASTM Standartları

ASTM, doktorlar, mühendisler ve fizikçiler dahil olmak üzere binlerce yetenekli gönüllüden oluşan uluslararası bir organizasyondur. ASTM, birçok güvenlik ekipmanı türü için güvenlik standardı belirler; ABD’de koruyucu spor ekipmanlarının ASTM sertifikalı olması oldukça yaygındır. Kaykay ve longboard için “ASTM F1492” kodunu ve aşağıdaki sertifika logosunu arayabilirsiniz.

sadadsdas

Aerolid kasklar nedir?

Bir süredir longboard yapıyorsanız, aerolidleri duymuş veya görmüş olabilirsiniz. Aerolid, daha fazla aerodinamik için kaportalı tam yüz kasklarıdır.Çoğu zaman, aerolitler çene korumasından yoksundur, bu da onları diğer tam yüz kaskları kadar güvenli değildir. Aerolidler yalnızca profesyoneller içindir; kötüye kullanım anlamına gelmez ve çoğu orta ila deneyimli sürücü için tamamen fiyat aralığının dışındadır. Bilinen downhill etkinliklerinde ve IDF yarışlarında görülmeleri mümkündür. Aşağıda bir örnek görebilirsiniz.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.