Longboard

Longboard Koruma Ekipmanları Nasıl Seçilir ?

longboard

Longboard bildiğiniz üzere extreme sporların içinde yer almaktadır.

Adrenalin tutkunları tarafından yapılan ve sporcuların genel olarak fiziki bir kondisyona sahip olması gereken aktiviteler bütünü ekstrem spor olarak adlandırılır.

Aksiyon ve macera severlerin tercihi ekstrem sporlar diğer sporlara göre belli bir oranda tehlike barındırır.

Tehlikeli bir spor yaptığımız için koruma ekipmanlarımızın sağlam, kaliteli ve kesinlikle belli başlı sertifikalara sahip olması gerekmektedir.

Ben Triple Eight veya Ennui kasklarını kullanıyorum. Bu kasklar kaykay yarışmalarında Street, Park gibi çeşitli disiplinlerde kullanılabilen ”Profesyonel” seviye kasklardır. Dışı esnek plastik , içi sert strafor yapıdadır. Downhill için özel tasarım kasklar vardır hem pahalı hem de tarzım Freestyle olduğu için o tarz kaskları kullanmıyorum. Peki neden o kasklar sadece downhill’de kullanıyor ve tarzlara göre kask ve ekipmanlarda değişiklik oluyor mu gibi sorularınızın yanıtını, sizlere Longboard tarzlarına göre seçim tavsiyelerimle açıklayacağım

Longboard Sporunda 5 tarz bulunmaktadır.

1. Tarz Downhill
En tehlikeli Longboard tarzıdır. Doğru ekipmanlar veya yeteri kadar tecrübeye sahip değilseniz sonucu ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir. Downhill’de yüksek hızlara çıktıktan sonra ayak freni yapmak mümkün değildir. Slide atarken kesinlikle elinize bir slide eldiveni bulunmak zorundadır. Tabi ki ayakta atılan slide hareketleri de vardır ama yüksek hızlarda tahtanızı tutarak ve elinizi yere koyarak atmak sizin için daha güvenli olacaktır. Herhangi bir motosiklet eldiveni alıp içine kesme tahtasından yapmış olduğunuz puck’lari yapıştırdıktan sonra kullanan arkadaşlarımda oldu ama profesyonel markaların slide eldivenleri her zaman daha iyidir. Kask’a gelince full face dediğimiz kafanızı tamamen kaplayan kasklar kullanmalısınız çünkü düştünüz anda çenenizi de vurabilirsiniz veya kafanızın, yüzünüzün herhangi bir yerini de vurma riskiniz her zaman olacağı için yarım kasklar uygun olmayacaktır. Aynı bir motosiklet hızına Longboard Downhill tarzında çıkabildiğiniz için Motosiklet sporcularının kullandığı yarış tulumlarını giymek sizin için daha güvenli olacaktır. Freeride yapıyorsanız eğer Downhill gibi çok yüksek hızlara çıkmadığınız için Yarım kask takmak, Dizlik, Dirseklik ve slide eldiveni bulundurmak kot pantolonla ve üstünüze bir ceket giymek aslında yeterli olacaktır. Geceleri Downhill’e veya Freeride’a çıkmak istiyorsanız kesinlikle fosforlu yelek kullanmalısınız. Diğer türlü olası kazalara davetiye çıkartabilirsiniz.

2. Tarz ( Slalom, Pumping veya Carve )

Yarım kask takmak, Dizlik, Dirseklik ve korumalı eldiven bulundurmak yeterli olacaktır.

3. Tarz (Freestyle)

Benim tarzım Freestyle ve Dance üzerinde o yüzden burada benim genel tercihim sadece yarım kask ve yeri geldiğinde korumalı eldiven oluyor. Çünkü sürekli aktif harekete dayalı bir tarz olduğu için diğer ekipmanlar hareket yapmamı engelleyebiliyor. Tabi ki dizlik veya dirseklik takmadığım için olası kazalarda sonuçlarına katlanıyorum ancak düşme tekniklerini doğru bildiğim için ufak sıyrıklarla kazaları atlatmış oluyorum. Kaval kemiğime sürekli tahta çarptığı için orada ciddi şişmeler oldu onu engellemek adına Triple Eight’in Exoskin Kavallık koruması takıyorum

4. Tarz (Dance)

Bu tarz için Yarım kask takmak, Dizlik, Dirseklik ve korumalı eldiven bulundurmak yeterli olacaktır. Dance hareketlerinizi engellediğini düşünüyorsanız dizlik veya dirseklikleri çıkartabilirsiniz ancak düşme tekniklerini doğru bildiğinizden emin olmalısınız.

5. Tarz Cruising

Bu tarz için Yarım kask takmak, Dizlik, Dirseklik ve korumalı eldiven bulundurmak yeterli olacaktır. Eğer akşam bir cruising fikriniz varsa elinize ufak bir cep feneri almanız veya fosforlu yelek gibi ekipman giymeniz sizin hayatınızı kurtabilir çünkü bazen asfalta çıktığınızda arabalar sizi karanlıkta göremeyebilir. Fosforlu yelek sürücülerin dikkatini çekecektir.

Önemli uyarı!

Kasklarınızın ömürleri max 5 senedir. 5 sene sonra kaskınız yıpranmalardan kaynaklı eski koruma yapısını kaybedebilir. Hiçbir şey sizin canınızdan kıymetli değildir. Maalesef ki bu tarz sporlarda insanlar skate or die mottosuyla bazı şeyleri tahmin ederek değil yaşayarak öğrenme peşinde, ciddi kazalar geçirmedikçe olayın tehlikesini anlamak onlar için mümkün olmuyor  veya koruma ekipmanlarını çantasına takan arkadaşlarımıza genelde uyarılarımızda ne olacak dediğinde düşünce anlarsın diyoruz.

Kafanızı her yere vurabilirsiniz bunun bir garantisi yok aynı zamanda kazanında bir zamanı yok, her an gelebilir.

Çekimlerde bazen ben sadece şapka kullandığım zamanlar oluyor ancak gerçekten bir risk yoksa ve gerekli önlemleri aldıysak takıyorum. Yoksa kesinlikle beyaz kaskımı kafa takıyorum. Bu sizi havalı göstermiyor olabilir ama yarın düştüğünüzde felç geçirme riskini göze alıyorsanız evet siz havalı bir şekilde sahilde kasksız hiçbir koruma takmadan Longboardunuzu kayabilirsiniz. 😊

Longboard sporunda düşmeyi bilmek için tekniklerini anlattığım video’ya TIKLA. Düşmeyi bilmek ve bilinçli şekilde ekipmanlarınızı takmanız sizleri her zaman kazalardan koruyacaktır. Büyük kazalarda ise alacağınız hasarı ekipmansız düşmenize oranla ciddi ölçüde azaltacaktır.

Turk Longboard Topluluğu’muza katılarak Longboad Akademi adı altında yaptığımız antremanlarda sizde düşme tekniklerini öğrenebilirsiniz. Bence vakit kaybetmeden Bize Katılın bölümünden üyelik başvurusu yapabilirsiniz!

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Enfal Altar Ç. @enfalaltarc