Longboard

Longboard’a Yeni Başlayacaklar Buraya!

longboard

Bu ne kadar büyük bir tahta, vay canına! gibi tepkiler verip sonra ilk spor mağazasına koşup fiyatları görünce morali bozulan arkadaş. Bu yazımı okumalısın!

Öncelikle Longboard sporu, karada sörf hissiyatı yaşamak için Amerikalı sörfcülerin keşfetmesiyle ortaya çıkmıştır. Kaykay’daki hareketleri de yapabildiğin tarzları vardır. Peki bu tahtalar neden bu kadar pahalı? Büyük oldukları için mi ? Hayır. Kesinlikle dolarla alakalı, Türkiye’de tabi ki uygun fiyatlı Longboard’lar bulabilirsin ama bunu bilindik markalar varken çin malı hiç duymadığın bir cep telefonu almış olman gibi düşün ne kadar güvenilir olabilir ki? Şimdi aklına şu geliyor, alt tarafı A noktasından B noktasına Longboard kayacağım ne bu böyle 1 – 2 bin TL fiyatlar, doğru haklısın fakat Ferrari’nin son model arabasıyla A noktasından B noktasına gitme keyfin, konforun nasıl orta segment bir arabayla aynı değilse başlangıç seviyesi bir Longboard’la profesyonel bir Longboard keyfide aynı olmaz, iyi olan tarafı bu spordaki profesyonel boardlar milyon dolarlar değil sadece 1-2 bin TL’cik. O yüzden konfor ve kaliteyi bu sporda aramanız aslında çok pahalı değil. Başlangıç seviyesi diye size satmaya çalıştıkları boardları unutun!!

Beni dinlemedin aldın 300 TL’ye güzel görünümlü bir Longboard o zaman başına şu gelecek, kayıyordum rulman patladı. Gittin skateshop’a bir rulman 80 TL kurtardık süper! Şimdi sahil yolunda başka Longboard sporcularıyla karşılaşacaksın diyeceksin ki; bir denesem ne güzel duruyor board’un bakacaksın bu board ne kadar rahat gidiyor kesin tekerdendir diyeceksin, ne oldu? Yine gittin Skateshop’a… Güzel kaliteli bir teker 450 TL tamam! kurtardık. Sonra bu sporda öyle yıllarını vermeye gerek yok 1-2 ay içinde ufak ufak hareketler yapmaya başlayacaksın, yapacaksın demiyorum deneyeceksin diyorum. Bu sefer diyeceksin ki; trucklar dönmüyor ilk bunun çözümünü Bushing’te arayacaksın ama buda çözüm olmayacak ve ne oldu? Gittin yine nereye? Skateshop’a ? güzelinden bir truck min. 300 TL o da pazarlık potansiyeline bağlı, iyi pazarlık yaptın aldın diyelim. Bu arada süre 4-5 ay geçicek sen artık hakikaten 1-2 hareket yapmaya başlayacaksın. Tahta parça atmaya başlayacak ve bazı hareketlerini tahta yapısı gereği kabul etmeyecek daha doğrusu sen tarzını doğru seçmediğin için bu tahta olmaz gidiyim, nereye? Evet evet yine skateshop’a gideceksin. Diyeceksin ki; ben sadece tahta alacaktım o zaman diyecekler ki bu tahta 800 TL bak ne oldu şimdi günün sonunda 300 TL Normal board’unu almıştın yan ekipmanlarıyla 830 TL daha harcadın 1 130 TL oldu, üstüne birde tahta aldın 1 930 TL.

Özetle bu spora yeni başlayacak hevesli arkadaşım sen aslında farkında olmadan 1 yılda hem işkence çektin hem de olması gereken parayı farkında olmadan harcadın. Tabi bunun yanında sıfır sakatlık olarak düşünerek söyledim yani koruma ekipmanları da önemli  bana sahilde kafanı yere vurmama garantisi verebilir misin ? İyi Longboard kayabilirsin ama sahilde yeni bisiklete başlamış biri veya kız arkadaşıyla 2 kişi bir adet martıya (elektrikli yeni çıkan scooter’lar) binmeye çalışırken üstüne doğru kırıp sana çarpışmama riski yüzde kaç? Bu yüzdeleri hesaplayarak kendini şansa bırakma, kaskını tak ve bence iyi bir kask al , koruma ekipmanlarını tak. Çünkü bir gün bu dediğim olay başına gelirse önemini çok iyi anlayacaksın. Sonuçta bisiklete veya martıları kiralarken ehliyet ya da ne kadar iyi biliyorsun diye seni teste almıyorlar. Tabi şu an bu fiyatlar 2020 Nisan Dolar kuruna göre (7.00 TL). Bu fiyatlar oynayabilir.

Bu yukarda bahsettiğim olaya hiç maruz kalmadan ucuza işini kapatan arkadaşlarım da oldu peki nasıl? 2.el satış siteleri var bazen piyasadaki çok kaliteli bir Longboard’u uygun fiyata alabiliyorsun. Çünkü bir profil var bu sporda çok büyük heveslerle Longboard’u alıp 2-3 defa sahile çıkıp sonra kalan 5 sene board’u duvarda sergileyip sonra ben 5 senedir Longboard kayıyordum kol bacak kırdım ondan bırakıyorum diye satan bu profili çok seviyorum. Çünkü boardları inanılmaz güzel ve ucuz bulmak dersen zor oluyor aynı nesli tükenmiş bir türü bulmak gibi sevinebilirsin. Çünkü adamın satma amacı genelde evde çok yer kaplıyor diyedir. O yüzden fiyatı 300 TL olsa bunu yarı fiyatından ucuza verebilir. Yeter ki board elden çıksın. Bunu deneyebilirsin ama kaç sene beklersin bilemiyorum.

İçiniz şişti okurken biliyorum ama bunları düşünmeden hareket ederseniz size çok güzel grafiği olan ve mükemmel görünen bir Longboard sizin için işkenceye dönüşmemesi için ben bu olayları sizlerle paylaşıyorum. Peki tavsiyen nedir? sorduğunuzu duyar gibiyim, tavsiyem kesinlikle YouTube videoları izleyin (benim YouTube kanalıma bakabilirsin 200’den fazla Longboard videom var.) Orada kullanılan Longboard’ların markalarını araştırın profesyonel takım sporcularını araştırın onların boardlarına bakın en önemlisi de tarzınızı belirleyin. Çünkü 5 tarz var bu sporda doğru seçimi yapamazsınız. Profesyonel board aldıktan sonra tekrar board almak zorunda kalan insanlar gördüm adam downhill boarduyla crusing yapmaya çalışıyor bu da bence bir işkence tabi bu arkadaşımız downhill tarzını seçtiyse ve seviyorsa o an sadece downhill board’u varsa ayrı konu ama hayatı boyunca hiç yokuşlara gitmeyip sadece cruiser tarzında ilerleyecek birinin downhill boardu alması doğru değil.

Tarzımı belirledim ben artık bu tarzda ilerleyeceğim diyorsanız ilk başta iyi bir kask sonra iyi bir Longboard diyelim ve hemen skateshop’a koşun demeyeceğim burada yapmanız gerekenlerle ilgili bir tiyolar vereceğim. Türk Longboard Topluluğuna üye olun veya buna benzeyen toplulukları hedef alabilirsiniz. Hemen etkinliklerine gidip, bu spora yeni başlayacağınızı, aynı zamanda tanıştığınız sporcunun board’unu denemek istediğinizi söyleyin, ben tersleyeceklerini zannetmiyorum, olurda terslenirseniz bana ulaşmaya çalışın ? ben size yardımcı olacağım! Başardınız ve denediniz o board’un üstüne korkmadan çıkmaya çalışın, çok korkuyorsanız bu sporu yapmanız zor olabilir. Ön yargılarınızı yıkın, düşmekten korkmayın! Etkinliklerdeki insanlar eminim düşme konusunda tecrübeli olacaklardır. Onlara sorun, Longboard’tan düşünce nasıl kendinizi koruyorsunuz? Bir çoğu keyifle anılarını sizlerle paylaşacaktır. İşte tam o vakitte doğru seçiminizi yapmış olacaksınız peki paranız mı yok? Biriktirin ? damlaya damlaya göl olur derler, olamıyor birikmiyor derseniz de sabreden derviş diyeceğim elbet bir şekilde muradınıza ereceksiniz.

Şimdi geldik aldıktan sonra yapmanız gerekenlere, öncelikle bu bir spor ve yemenize içmenize dikkat ettiğiniz gibi bunu kullandığınız sürelere de dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle ilk 1 yıl daha ilk hafta bacağım ağrıyor ben sakatlandım galiba demeyin bunlar doğal çünkü vücudunuzda bilmediğiniz aslında birçok kasınız çalışıyor ve yoruluyor. O yüzden benim tavsiyem 2 gün kay 1 gün dinlen ve o dinlendiğin 1 gün içinde her hangi bir spor aktivitesi yapma, 1-2 sene sonra istersen ‘‘All Day Every Day’’ dediğimiz şekilde her gün kayabilirsin. Çözemediğin hareketler ya da teknikler olacak bunları düşünün benim bu sporda 9 senem geçti şuan profesyonel olarak Buz24 Loaded Takımında sponsorlu sporcuyum ve ben halen yaşıyorum ama ben yapamayacağım, olmuyor demiyorum, bol pratik yapıyorum. Bu sporda pratik yaptıkça tahtanıza bir yerden sonra siz hakim olmaya hatta artık kayarken altınızdaki tahtaya bakmamaya başlıyorsunuz.

Son olarak plastik tahtaları her ne kadar kırılması zor olsada ben tavsiye etmiyorum sonuçta tahta sporu yapıyorum. Bu işin hamuru TAHTA!

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Enfal Altar Ç.