Longboard

Longboard’un Bilinmeyen Özellikleri

longboard

Longboard’un bazı malzemeleri vardır ki ne işe yaradığı tam bilinmez hatta bazı malzemeler vardı ki aslında sizin işinize yaracak ama bilmediğiniz için satın alamadığınız veya kenara koyduğunuz.

Speed Ring: Hız Yüzüğü

Speed Ring Hiz Yuzukleri 300x148 1

Hız Yüzükleri, Rulmanlarınızı trucklara monte ederken somunlarınızı sıktığınızda truck ve somun arasında sıkışıp rulmanın bu sıkışmadan kaynaklı hasar almasını engeller ayrıca hızını etkilememesi için koyulur. Çünkü Longboard kayarken siz farkında olmadan o somun sıkışmaya başlayabilir veya fazla sıktığınız için bu sıkışmadan kaynaklı rulman hasar alabilir. Tam anlamıyla yararlanmak için 1 adet Longboard’un tekerinin somunla rulmanın buluştuğu noktasına bir adet, tekerin rulmanı ve truckla buluştuğu diğer noktaya bir adet şeklinde toplam 4 adet teker’e 8 adet speed ring takmanız gerekiyor.

Truck Yerleri 300x148 1

Spacer:

Longboard tekerleklerinizi çıkarttığınızda içinden çıkan kısa silindir şeklindeki içi boş borulara spacer denir. Rulmanınızın dengelenmesi için kullanılan spacerların rulmana yapışık olan modelleride vardır. Özellikle slide atarken veya Freestyle hareketleri yaparken bu spacerların olması rulmanlarınızın daha uzun ömürlü olmasına ve daha dengeli tekere oturmasına katkı sağlayacaktır.
Spacer Rulman 300x148 1

Footstop:

Longboard Footstop 300x148 1

Longboard downhill / freeride tarzıyla uğraşan sporcular için tahtaya olan hakimiyeti arttırmak adına öndeki vidalara yerleştirdikleri ayak tutuculardır. Özel olarak üretilmekle birlikte kendinizde fazladan bir sert bushing ve üstüne pul koyarak yapabilirsiniz.

Pullar:

Longboard Pullari 300x148 1

Longboard tahtanızın çatlamasını önlemek için kullanılanır. Bazı Longboard markalarının vidaları kendiliğinden pullu olabiliyor, özellikle drop through tahtalarda çok dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Top mount modelleri üst taraftan drop throughları alt taraftan pullarını yerleştirmeniz gerekir. Her hangi bir nalbur’dan vidalarınıza uygun 8 adet pulu çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Riser Pad ve Shock Pad’ler:

Acili Riser 300x148 1

Truck ve Tahtanızın arasına yerleştirdiğiniz bu plastiklerin özelliği mesela riser pad’ler sayesinde tahtanız yükselerek wheel bite riski azalmakta, açılı riser pad ise trucklarınızın açısını değiştirmekte özellikle kaykay’ına longboard truckları takan sporcular bu açılı riser pad’lere ihtiyac duymakta. Shock pad’ler ise sizin freestyle hareketleri yaparken şoku azaltmakta. Riser ve Shock Pad bir arada satılan ürünler tabi ki ama bazı sporcularda bu tarz pad’leri kullanmayı tercih etmemekte tamamen sizin tercihinize kalmış ancak komple alacağınız tahta’da riser pad takılı ise kesinlikle çıkartmayın çünkü dediğim gibi wheel bite yani tekerin tahtaya sürterek sizi aniden boardu atmasını engellemek amaçlı takılmış olabilir.

Longboard Riser And Shock Pad 300x148 1

Longboard hakkında bloglarımız için Turk Longboard Kütüphane sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın orada daha bilmediğiniz bir çok Longboard hakkında bilgi var!

Waves on Land

Yazar: Enfal Altar Ç. @enfalaltarc

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.