Dalga Sörfü, Longboard

NorthernSun Boards Hikayesi

longboard

NorthernSun Boards Nedir? Dalga Sörfçüsü Tarkan Kutup State Certified Mecanical Engineer for Project and Development bölümü mezunudur. Eğitim ve iş hayatını Almanya’da sürdürürken farklı spor dallarına ilgi ve faaliyet gösterirken 90’ların ortalarında dalga sörfüyle tanıştı.

Almanya, Venezuela, Fransa, İspanya, Portekiz, Hollanda, Belçika, Danimarka, Türkiye ve Avustralya’da dalga sörfü yaptı. Surf’den uzak kalmamak için 1 metrelik Street Longboardlar ile karada antrenman yapmaya başladı. İstediği hissi yakalayamayınca arge çalışmaları yaparak ilk 1,90m lik Longboard’unu kendi eliyle yaptı.

NorthernSun Boards

Birçok board, şekil ve tür, arge ve ürge yaparak dalga sörfü tahtalarıyla beraber karada Surf tahtaları yapmaya devam etti. Northern Sun Handmade Kingsize Board’s markası bu şekilde kurulmuş oldu.
northern sun boards 2

Marka adını oluşturan kelimelerin açılımı ise; Northern Sun / Kuzey Güneşi Kuzeyde güneş doğmasa da, batmasa da kuzeyden güneş hiç geçmese de bu kuruluş ile güneşi kuzeye getirmiş olduğunu varsayıyor. Surfün çıkış yeri olan Polinesya’nın tarihinde sadece krallar tarafından kullanılan en uzun tahtalara “Olo Board” denmektedir. Kralların kendilerine ait özel surf spotları olduğu bilinmektedir (Spot: Surf’e uygun dalga oluşan yer.)

longboard northernsun boards

Tarkan, Turk Longboard Yönetiminde ve Turk Longboard Team Riders ve Enfal Altar gibi bir çok profesyonel Longboard sporcusunun koçluğunu yapmaktadır.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.