Longboard

Rulman Seçimi Nasıl Yapılır?

longboard

Longboard Rulmanları, kaykay rulmanlarıyla aynı boyuttadır. O yüzden kaykay rulmanlarını yeni aldığınız Longboard tekerleklerinde kullanabilirsiniz. Kullandığımız rulmanlar ‘‘608zz’’ 8x22x7mm’dir. Sanayi’de bu kodu söyleyerek aynı rulmana ulaşabilirsiniz. Peki biz neden Longboard markalarının rulmanlarını kullanıyoruz ? Çünkü rulmanlar kapaklı ve kapaksız olarak 2’ye ayrılır. Kapaksız rulmanların kapaklarını çıkartırsak bir daha geri takamayabiliriz veya parçalanarak çıkabilir. Sanayi tipi rulmanlar da genelde kapaksız rulmanlardır ve Longboard markalarının rulmanlarının odak noktası bütünüyle Longboard tekerleridir yani sanayi tipi rulman Longboard markalarının rulmanlarının verdiği performansı vermeyebilir. Rulmanlar Abec sayılarına ayrılır. Annular Bearing Engineering Committee ‘ABEC’ kısaltmasıdır. Rulman yataklarının ABEC sınıflarında üretilmesi için ABEC bir sınıflama sistemidir. Rulman üreticileri minimum ABEC 1 sınıfında rulman üretebilirler.

Rulmanlar ABEC 1, ABEC 3 – 5 – 7 – 9 ve ABEC değeri olmayan Swiss, seramik olarak üretilmektedir. Ayrıca bazı markalar özel seri rulman üretir eğer ABEC değeri yada Swiss, seramik diye belirtmemişlerse ABEC 5 değerindedirler. Abec 11 adıyla satılan rulmanların değerleri Abec11 değildir o bir markadır, aldığınız rulman üstünde abec11 marka logosu vardır ancak rulmanı abec 7 olabilir. Kaykaylarda genellikle ABEC 5 – 7 tercih edilir. Longboard Rulmanlarının dayanıklılığı yapabildikleri devirlere göre ve üzerlerinde kullanılan materyallere göre değişebilir.(dış halka İsviçre çeliği, çelik, iç çerçevede alüminyum, teflon vb.)

ABEC 1 : Ortalama 32 ile 38 bin devir yapabilir
ABEC 3 : Ortalama 38 ile 48 bin devir yapabilir. (hızlı ama darbelere karşı dayanıksız)
ABEC 5 : Ortalama 42 ile 55 bin devir yapabilir. (akıcı ve darbelere karşı çok dayanıklı )
ABEC 7 : Ortalama 54 ile 68 bin devir yapabilir. (akıcı ve darbelere dayanıklı )
ABEC 9 : Ortalama 64 ile 80 bin devir yapabilir.

Swiss Bearings (rulman) : İsviçre çeliği ile yapılmış rulmanlardır ve normal çelikle üretilmiş rulmanlara göre ömürleri daha uzun olur.
Ceramic Bearing (seramik rulman): Seramik rulmanların içindeki toplar seramikten üretilir. Seramik yüksek devirlere dayanabilir, toz tutmaz ve ısınma yapmaz bu sebeple çok daha akıcı ve uzun ömürlüdürler. O yüzden Longboard veya Kaykay’da Seramik rulmanın yeri farklıdır tabi bu farktan kaynaklı fiyatlarıda aynı oradan fark gösterebilir. Rulmanları her ay değiştirmeniz hem maliyetli hem de temizlemesini bildiğiniz sürece oldukça gereksiz bir harcamadır.

Longboard Rulmanlarını seçerken Tarzlara göre seçim yapabilirsiniz. Longboard için 5 Tarzımız vardır. Bu tarzlara göre kendi seçimlerimi sizlerle paylaşacağım.

1. Downhill / Freeride ( Swiss veya Seramik Rulman )

2. Freestyle ( Abec 5 Rulman )

3. Slalom / Pumping / Carving ( Abec 7 veya Swiss )

4. Dance  ( Abec 7 Rulman )

5. Cruiser  ( Abec 5 Rulman )

Rulman temizliğiyle ilgili çektiğim video için TIKLA. 

Temizlik ürünü olarak bu aralar Türkiye’deki Skate Shoplarda rulman temizleme kitleri görmekteyiz. Oradaki rulman temizleme kitlerini almak sizin için daha doğru olabilir.

Yazar: Enfal Altar Ç. @enfalaltarc

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.