Haberler, Longboard, Röportajlar

World Skate Hakemi Renata Paschini Röportajı

longboard

World Skate Hakemi Renata Paschini sizlerin merak ettiği soruları cevapladı.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Nerede doğdun ve meslek olarak ne yapıyorsun?
Renata:
Benim adım Renata Paschini, herkes bana Renatinha der. 1986 yılında kaykay kaymaya başladım, başlangıçta sokak ve 1997 yılında rampa ve bowl’a geçiş yaptım. Diş hekimliği bölümünden mezun oldum. 2011’den beri profesyonel kaykaycı, 4 kez Brezilya Şampiyonu; Mystic Cup’ta İkincilik, Prag Dünya Kupası; Antwerp’te Vice World Şampiyonu, Dünya Kupası; Berlin’de Suck My Trucks Şampiyonu. Women’s Skate Association 2010’un kurucu ortağı, 08/03/22 tarihine kadar başkanlığı. Dünya Kaykay Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Üyesi. Meslek olarak hala Brezilya Kaykay Konfederasyonu ve Dünya Kaykay için diş hekimi ve rampa ve park resmi hakemiyim.

world skate renata paschini

Renata Paschini @renataskt Rony Gomes @ronygomes Pedro Barros @pedrobarrossk8 Augusto Akio @augakio Pietro Nunes @pietronuneskt Gustavo Fujikawa @fujiskt Raica Ventura @raicca.ventura Fernanda Tonissi @fernanda.tonissi Fernanda Galdino @fernandinhacgaldino

World Skate ile tanışmanız nasıl oldu?
Renata: World Skate, Mayıs 2019’da Roma/İtalya’da düzenlenen ULUSLARARASI KAYKAY TEKNİK KURSUNDA farklı ülkelerden 11 kadının katıldığı jüri yetiştirmek için uluslararası şampiyonalarda ve Tokyo 2020 Olimpiyatları jüri heyetinde yer almaya başladım.
Dünya vertical kaykay şampiyonasında jüri üyesi olan ilk kadındım.

Takip ettiğiniz veya tavsiye ettiğiniz vert ve rampa sporcuları var mı?
Renata: Brezilya’da pek çok iyi vertical ve rampa sporcusu var. Rony Gomes, Pedro Barros, Augusto Akio ve yenileri Pietro Nunes, Gustavo Fugikawa’yı tavsiye ederim. Kızlar, Raicca Ventura, Fernanda Tonissi ve yeni gelen Fernanda Galdino’yu tavsiye ederim.

Kendiniz bir hakem olarak yarışmacılar arasındaki adaleti nasıl sağlıyorsunuz; ve bunu yaparken özellikle nelere dikkat ediyorsunuz?
Renata: Sporcunun müsabakadaki performansı sırasında değerlendirilen 5 değerlendirme kriteri vardır ve bu da adil bir yargılama yapılmasını sağlar.Bunlar: Yapılan hareketlerin zorluğu ve çeşitliliği; Yürütme Kalitesi; Tekrarlama; Akış ve Tutarlılık; Parkur ve Bireysel Engellerin Kullanımı. Sporcunun alandaki duvarları nasıl birbirine bağladığına, hangi taktiklerin seçildiğine ve istikrarını kaybetmeden uygulandığına özellikle dikkat ederim.

Vert ve rampalardaki kaykay sporunun gelişimi hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Renata: Olimpik bir yöntem olan park, birçok sporcu için spor içinde yeni bir yaşam fırsatı sunarken, vertical aynı zamanda temel ve güvenlik sağladığını ve herhangi bir alanda taktiklerin yapılmasını kolaylaştırdığını fark edebilirler. Aynı şekilde uluslararası vertical rekabetlerin yeniden başlaması da bu akımı etkilemiş, modaliteyi geliştirmiş ve yaygınlaştırmıştır.

Kaykay hakemi olmanın zorlukları nelerdir?
Renata: Kaykay hakemi olmanın zorluğu, güncel ve bilgili kalmaktır. Kaykay dinamik bir spordur, sürekli gelişir, yeni hareketler icat edilir ve sahneye yeni sporcular çıkar. Ayrıca hakem olarak görev yapmak, müsabakaları değerlendirmek ve ayrıca dünya çapında gerçekleşen müsabakaları izlemek gibi sürekli çalışma içinde olmak gerekir.

Kaykay kültürünün olimpiyatlarla birleşmesi hakkında ne düşünüyorsunuz, bu konuda bir gelecek veya ihtimal görüyor musunuz?
Renata: Kaykay kültürü derinlere iner ve bu sadece kaykay kaymakla ilgili değildir. Müziği, modayı, davranışı, rekabeti, birliği, içermeyi içerir. Hep birlikte büyük bir aile oluşturan uygulayıcılar arasındaki değişim ile işaretlenir. Olimpiyatlar kaykayın sadece bir ucu, rekabet ve kaykayın bir spor olarak tüm gezegene yayılmasıyla bir araya geldi. Olimpiyatlarla birlikte çılgın, hayal bile edilemeyecek yerlere ulaşan kaykay, birbirinden seçkin sporcularıyla kültürünü de beraberinde taşıyor. Olimpiyatlarla birlikte kaykay kültürü dünyaya olumlu bir mesaj, barış ve sevgi mesajı gönderiyor.

Turk Longboard üyelerine paten konusunda tavsiyeniz var mı?
Renata: Kaykay yapın, eğlenin, kaykay parkında stres atın ve canınız isterse yarışmalara gidin! Kaykay mükemmel ve size mutluluk, arkadaşlar, esenlik ve şu anda iş veriyor!

Renata Paschini @renataskt

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Hazırlayan; Enfal Altar Çalapverdi