Longboard

Downhill için Longboard Taktikleri

longboard

Eğer Longboard’a yeni başlıyorsanız ve Downhill tarzı çok dikkatinizi çektiyse ama nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız bu yazı sizin için.

Öncelikle güvenlik ve board kontrolü yapmanızı istiyorum boardunuz bu tarza uygun mu ve yeterli güvenlik önlemleriniz bulunuyor mu. Board’ta en çok dikkat etmeniz gereken nokta Trucklar ve Deck. Truck’larınızın gevşek olmasını önermem çünkü gevşek truck hız anında kontrolden çıkabilir. Acemi iseniz ve kontrolü kaybederseniz kötü yaralanmalar yaşanabilir. Deck’e gelince ben 40 inchlik deckler tercih ediyorum daha detaylı bilgi için bir önceki downhill blog’umu okuyabilirsiniz. Güvenlik kısmına gelince klasik ekipmanlar ihtiyacınızı görecektir (kask, dizlik, dirseklik, slide eldiveni).

POZİSYON: Rüzgar kesme pozisyonumuz çok önemli doğru yapmazsak güzel bir şekilde hızlanamayız. Regular (sol ayak) mı yoksa goofy (sağ ayak) mi olduğunuzu öğrendikten sonra ön ayağınızı çapraz yapıp arka ayak ucunuzu board’un önüne bakacak şekilde parmak uçlarınızda duruyorsunuz ve göğsünüzü sağ bacağınızın üstüne dokunabilecek kadar eğiliyosunuz. İlk başladığınız zamanlar dengeniz bozulabilir düz zeminde pratik yapmada fayda var. Ben chiboardımın üstünde bu hareketi sürekli çalışıyorum çok güzel denge sağlarsınız.

HIZ: Biliyorum hepiniz hızdan hoşlandığınız için buradasınız ama yeni başlıyorsanız lütfen biraz sabırlı olun. İlk denemede 50-60km hızlara çıkma gibi bi hedefiniz olmamalı nasıl duracağınızı ve nasıl düşeceğinizi tamamen kavradığınızdan emin olun daha sonrasında hızınızı yavaş yavaş yükseltmeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

SLIDE: En önemli kısım belkide eğlenceli gözüktüğü kadar pratik gerektiren bir hareket. Kesinlikle kolay değil birkaç kere deneyip sakın bırakmayın bir haftada anca öğrenen arkadaşlarım bile var. Çok fazla slide türü var pendy, reverse pendy, coleman, standup vb. Ben ilk olarak coleman la başlamıştım sol tarafa doğru attığım için sağa atan arkadaşlar tam tersini uygulasınlar. Sağ elinizle boardu sıkıca kavradıktan sonra sol elinizi yere koyun (kesinlikle slide eldiveni kullanın!) ve hızlıca ağırlığınızı sol kolunuza verin board sizden fazla uzaklaşmasın ki boardu kolayca yönete bilin kalçanız her zaman yukarda olsun ve koruma ekipmanlarınızı mutlaka takın.

DENGE: Denge konusu tecrübeyle gelişecek bir şey arkadaşlar onun için bol bol sürüşe ihtiyacınız var. Yüksek hızlardan en ufak bir denge kaybı çok büyük kazalara yol açabilir. Ayağınızı fazla hareket ettirmeyin ve olabildiğince düz tutun gerisi tecrübe. Her zaman dışarı çıkma fırsatı bulamıyorsanız chiboard denge tahtasınında size çok yararı dokunacaktır.

KORKU: Arkadaşlar bu tarzdaki en büyük tehlikemiz korku. Yenmek için yine bol pratiğe ihtiyacımız var korku paniğe yol açar ve ne yapıcağınızı bilemezsiniz olabildiğince sakin kalmaya çalışın.

Arkadaşlar herşey zamanla olur kısa sürede heleki zor bir tarzda iyi bir yere gelememeniz çok doğal. Ben sizlere birkaç bilgi ve taktik vererek bu sürenin daha sağlıklı ve kolay geçmesini amaçladım. Kendinize dikkat edin iyi slidelar.

Yazar: Behlül Doğruer @behlll

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.