Haberler

Yıldız Teknik Üniversitesi Sokak Fest Gerçekleşti

longboard

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Orta Bahçesinde  Yıldız Teker kulübününde organizasyonunda bulunduğu Sokak Festivali gerçekleşti.

Parkour, Krav Maga, Wing Chun ve Dans topluluklarıyla beraber düzenledikleri Sokak Festivali’ne üniversite öğrencilerinden yoğun sayıda katılım gerçekleşti. Ödüllü yarışlardan atölyelere, hediye çekilişlerinden dans gösterilerine birçok aktivitenin gerçekleşeceği festival öğrencilerin vizelerden çıktığı ve yazın yüzünü gösterdiği haftaya hareketli bir kapanış yapmak için bir fırsat oldu.

Longboard Hız Yarışması Sonuçları
1. Eren Taşkın 01:33
2. Behlül Doğruer – 01:39
3. Kortan Kayra Söylemez – 01:43

Yıldız Teknik Üniversitesi Hakkında
Yıldız Üniversitesi 03 Temmuz 1992 tarihindeki yasayla , Yıldız Teknik Üniversitesi adını alır.  Kocaeli Meslek Yüksek Okulu ile Kocaeli Mühendislik Fakültesi kurumdan ayrılırken, Yıldız’da kalan 12 bölümlük Mühendislik Fakültesi lağvedilerek mevcut bölümler birleştirilerek Elektrik-Elektronik Fakültesi, İnşaat Fakültesi, Makine Fakültesi ve Kimya-Metalurji Fakültesi adıyla dört yeni fakülte kurulur. Fen-Edebiyat Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi konumlarını korurken, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ise yepyeni bir fakülte olarak kurum bünyesine eklenir.

Böylece Yıldız Teknik Üniversitesi, 7 fakülte, 2 enstitü, Meslek Yüksek Okulu ve Rektörlüğe bağlı bölümlerden oluşan yeni bir yapıya sahip olmuştur.

Rektör Prof. Süha Toner’in 1992 yılı temmuzunda emekli olmasından bir ay sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nin kuruluş kararı onanır ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Uzel YTÜ’nün ilk rektörü olur. Dört yıllık hizmet süresinin ardından iki dönem üst üste Prof. Dr. Ayhan Alkış rektör seçilir. 2004-2008 yılları arasında Prof. Dr. Durul Ören, 2008-2016 arasında ise yine iki dönem üst üste Prof. Dr. İsmail Yüksek rektörlük yaptıktan sonra 2016-2020 döneminde Prof. Dr. Bahri Şahin göreve gelir. 2020 yılında ise Prof. Dr. Tamer Yılmaz rektör olarak atanır.

2020 yılından bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi 21. Yüzyılın gerektirdiği atılımları ortaya koyarak YTÜ için yeni hedefler belirlemekte ve ilgili projeleri hızla uygulamaya koymaktadır. Örneğin Sıfır Atık Belgesi alan Türkiye’deki ilk üniversite olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Engelsiz Üniversite, Sürdürülebilir Kampüs, Akıllı Kampüs projeleri, Temiz su ve temiz enerji kullanımına yönelik faaliyetleriyle dikkatleri çekmektedir.

Ulusal ve uluslararası sahada görünürlüğünü dünya standartlarında ölçülür başarılarla artıran YTÜ, burs imkânlarıyla öğrencileri, yayın teşvik politikalarıyla da akademisyenleri desteklemekte, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğündeki proje türlerini çeşitlendirilmesi ve Enstitülerde gerçekleştirilen tez çalışmalarının nitelik ve nicelik açısından geliştirilmesi amacıyla hem özendirici hem de kolaylaştırıcı tavrını ödün vermeden sürdürmektedir.

2021 yılı Aralık ayında YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre Araştırma Üniversiteleri listesinde A1 grubunda Türkiye’nin en iyi beşinci araştırma üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, 2003 yılında kurulan Teknopark’ıyla da son iki yılın en başarılı Teknopark ödüllünün de sahibidir.

YTÜ Davutpaşa Kampüsü Hakkında 
1999 yılında Davutpaşa Kışlası’nın Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesine dahil edilmesiyle kurulmuştur. Daha önce kışla olarak kullanılan ana bina U harfi şeklindedir. Üniversiteye verildikten sonra bu binaya laboratuvar bölümleri eklenmiş, U’nun ortası bahçe olarak kullanılmak üzere düzenlenmiştir. Uç kısmında laboratuvarların ilerisine biri öğrenci yemekhanesi ve kantin, diğeri de bunun önünde personel ve öğretim üyesi yemekhanesiyle mutfak olmak üzere iki bina yapılmıştır. Biraz ileride hamam olarak kullanılmış ve şu anda kullanılmayan bina da göze çarpmaktadır. Personel yemekhanesinin arkasında 2007 yılında hizmete giren yeni kantin ve yemekhane binası, hemen yanında kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, kapalı basketbol sahası, tenis kortları ve halı saha bulunmaktadır.

Davutpaşa kampüsünde planlanan iyileştirmeler ilk etapta 1000 kişilik olarak planlanmış 3000 kişilik öğrenci yurdu, misafirhane, kreş, lojmanlardır. Yıldız kampüsündeki marangozhane ve demir atölyesi ileri bir tarihte taşınacaktır. Ayrıca İnşaat Fakültesi de 2008-2009 akademik yılıyla beraber Davutpaşa kampüsüne taşınmıştır. Bünyesinde Elektrik-Elektronik fakültesi ve Teknopark’ın da dahil olduğu pek çok inşaat sona ermiştir.

Yıldız Teker Topluluğu Kimdir?
Yıldız Teker Topluluğu 2019 yılında kurulmuştur. Bahar dönemine soğuk ve karlı bir girişten sonra açık hava antrenmanlarımıza nihayet başlıyoruz diyerek Yıldız Teknik Üniversitesinde her hafta düzenli olarak aynı gün ve saatte antrenmanlar gerçekleştiriyorlar . Islak zeminde kaymanın tehlikeli olacağından antrenmanların iptali durumunda gün içinde bilgilendirme yapılıyor. Yıldız Teker iş hayatında bulunan kişilerin de paten kaykay gibi sporları yapabileceğini göstermek amacıyla “SuitSkate” adında çeşitli etkinliklerde düzenlemektedir. Tüm etkinlik ve organizasyonlarımızdan haberdar olmak için instagram @yildizzteker takip edebilirsiniz.

Turk Longboard Topluluğuna buraya tıklayarak ücretsiz katılabilirsiniz.

Tahtanızı satın almadan önce Turk Longboard Topluluğuna üye olmanızı tavsiye ederiz.